Odboráři odložili stávku v dopravě

Premiér Jan Fischer, foto: ČTK

Pondělní stávka v dopravě nebude, odboráři ji zatím odložili na čtvrtek 4. března. Chtějí počkat na výsledek jednání poslanců o zákonu o DPH. Odbory v dopravě stále trvají na tom, aby dopraváci měli daňově zvýhodněné benefity. Více už Milena Štráfeldová:

V pondělí 1. března ve čtyři hodiny ráno se měly po celé republice zastavit stovky vlaků. Hrozilo, že na dvě stě tisíc lidí se nedostane do zaměstnání nebo do škol. Na své trati v Praze, Brně, Olomouci nebo Ústí nad Labem by zřejmě nevyjely ani tramvaje nebo autobusy, městská doprava by tak zkolabovala. Pětihodinovou stávku vyhlásili dopraváci na protest proti tomu, že od ledna už neplatí daňové zvýhodnění jejich zaměstnaneckých benefitů, jako jsou režijní jízdenky, závodní stravenky nebo příspěvky na rekreaci a lázeňskou péči. Zařazení zaměstnaneckých benefitů do vyšší sazby daně z přidané hodnoty je součástí tzv. Janotova balíčku, který má snížit rekordně vysoký státní dluh. Odboráři však trvají na tom, aby se jejich benefity vrátily na původní úroveň DPH.

Premiér Jan Fischer po mimořádné schůzi vlády svolané kvůli hrozící stávce v dopravě,  foto: ČTK
Stávce v dopravě se snažil předejít premiér Jan Fischer. Na čtvrteční večer svolal mimořádné zasedání vlády. Ministři schválili změnu zákona o DPH, která vrací zdanění zaměstnaneckých výhod do nižšího pásma. Premiér vyzval poslance, aby novelu projednali už příští týden ve stavu legislativní nouze:

"Vláda současně vyzývá odborové svazy v dopravě, aby odvolaly pondělní stávku a vyčkaly na rozhodnutí Parlamentu České republiky,"

řekl Jan Fischer po mimořádném jednání kabinetu. Reakce odborářů se ale různily. Prezident Federace strojvůdců Jindřich Hlas prohlásil, že ani vstřícný krok vlády stávku neodvrátí. Šéf Svazu odborářů služeb a dopravy Jaromír Dušek rozhodnutí vlády ocenil, kabinet ale měl jednat dřív:

"Tu iniciativu vláda má několik týdnů a už to mohla předložil. A v tomto týdnu už jsme mohli mít ve zkráceném termínu odsouhlasený tento návrh vlády."

Jednotné nejsou ani poslanecké kluby ve sněmovně. Levice nároky odborářů podporuje, to ostatně pro Český rozhlas potvrdil i šéf Odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša:

"Sociální demokracie už se vyjádřila. Ta řekla, že nás podporuje. Jsou ochotni svolat třeba i mimořádné zasedání Poslanecké sněmovny s jedním bodem programu, novelizace zákona o dani z přidané hodnoty. Ještě další klub odpověděl, a to byl klub KSČM, který řekl, že návrh na změnu DPH jsou ochotni podpořit."

Martin Říman
Pravicovým stranám se ale postup odborů nelíbí. Podle občanského demokrata Martina Římana neměla vláda jejich nátlaku ustupovat.

"Já si myslím, že to je rozhodnutí slabošské. Takhle se vyděračům neustupuje. To, co udělali železniční odboráři v okamžiku, kdy měli příslib, že se to bude projednávat, a kdy většina Poslanecké sněmovny byla pro to, aby se jim ty benefity vrátily, a když přes to všechno vyhlásí stávku, tak to je vyděračský krok, kterému už se pak nemá ustupovat."

Požadavek odborů za nižší zdanění benefitů není spravedlivý. Řekl to místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek:

"Já nijak nezlehčuji náročnost práce zaměstnanců ve veřejné dopravě, ale my jsme přesvědčeni, že náročnost práce má být vyjádřena výší mzdy. Nikoliv parciálními benefity pro ty nebo ony zaměstnance. Daňová politika má být ke všem rovná."

Miroslav Kalousek už avizoval, že TOP 09 daňové zvýhodnění benefitů nepodpoří. Předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř prohlásil, že pokud budou odbory stávkovat, ODS bude hlasovat proti novele zákona o DPH. Pokud stávka nebude, jsou občanští demokraté ochotni o návrhu jednat.

Zvláštní schůze sněmovny ke zdanění zaměstnaneckých výhod bude příští úterý, 2. března.