Olympijská kronika - severská kombinace

27-01-2006

Dnes se zaměříme na severskou kombinaci. Právě vyslání naší pětice reprezentantů do Turína provázelo nejvíce otazníků. Nominační kritéria totiž splnili pouze Pavel Churavý s Ladislavem Ryglem, ale nakonec samotný MOV požádal o start českých zástupců v závodu družstev, pro který jsou dva borci pochopitelně málo.

Pavel Churavý, foto: ČTKPavel Churavý, foto: ČTK ČOV této prosbě rád vyhověl a to především s ohledem na blížící se MS lyžařů klasiků, které bude za tři roky hostit Liberec. Právě mladé trio Slavík, Chlum, Vodseďálek tak může na olympiádě nasbírat nezbytné mezinárodní zkušenosti. Vítěz klasického závodu v severské kombinaci je už od olympijské ouvertury ve francouzském Chamonix považován za nekorunovaného krále hor. Především v Norsku má tato disciplína nesmírnou prestiž. Před 12-ti lety se v Lillehammeru přišlo na sdruženáře podívat téměř dvě stě tisíc diváků. Naopak u nás měl vždy větší tradici klasický běh na lyžích či individuální skoky. Navíc letošní sezóna je pro české reprezentanty doslova noční můrou, stupně vítězů ve SP jsou jim na hony vzdáleny. Proto ani olympijská prognóza nejzkušenějšího z nich, Ladislava Rygla nevypadá příliš růžově.

"Já myslím, že si moc velké ambice dělat nemůžu, protože ta letošní sezóna se mi vůbec nedaří. Opravdu nevychází mi vůbec nic, nezajel jsem letos žádný výsledek, takže se spíše budu snažit zlepšit skok a zajet nějaký slušný výsledek. Na přední umístění si však ambice dělat nemůžu."

Rygl se navíc v posledních dnech potýká s nachlazením a tak bude pro české sdruženáře 4.místo Tomáše Kučery z Grenoblu asi příliš vysoko položenou olympijskou laťkou.

27-01-2006