Olympijská kronika - skoky na lyžích

03-02-2006

V olympijské kronice se tentokrát zaměříme na sport, který má v Česku slavnou minulost a po určité odmlce vlastně i přítomnost. Čeští skokané na lyžích přivezli doposud z olympijských klání sedm cenných kovů včetně zlaté medaile Jiřího Rašky z Grenoblu. O rozšíření této bohaté sbírky by se měl v Turíně pokusit především Jakub Janda.

Jakub JandaJakub Janda Právě sedmadvacetiletý rodák z Čeladné se na můstcích dlouho trápil. Až přišel k národnímu celku slovinský trenér Vasja Bajc a vše se obrátilo jak mávnutím kouzelného proutku. Pod Bajcovým vedením vyrostli všichni naši reprezentanti, ovšem Jandův talent začal nad ostatními výrazně vyčnívat. Loni vybojoval stříbro a bronz na MS v Oberstdorfu, v letošní sezóně triumfoval v šesti závodech SP a na nejvyšší stupínek se prodral i na slavném Turné čtyř můstků. Proto ze sebe vedoucí závodník průběžné klasifikace SP jen těžko shodí břímě favorita pro olympijské závody. Janda avizoval, že na olympiádu nebude předem myslet ani se o ní bavit, zmiňovaný trenér Bajc je sdílnější, ale o medailích mluvit nechce.

"Chceme odskákat kvalitní závod, kluci na to mají, speciálně Janda a Matura. Mohli by udělat výsledky, které mají celou zimu. Forma je, Janda posledních 14 dnů trénoval více kondičně, ale ne, že by byl unavený, jak se v Česku mluvilo. Máme všechno pod kontrolou."

Výsledek na italských můstcích v Pragelatu může výraznou měrou spolurozhodovat o setrvání Bajce u českého národního týmu.

03-02-2006