Osobnosti varují před poklesem vzdělanosti

Vysokoškolští pedagogové, vědci i umělci jsou signatáři výzvy, která varuje před poklesem úrovně vzdělanosti v České republice. Absolventi škol mají dnes podstatně horší všeobecný rozhled než generace jejich rodičů, varuje výzva jejímž autorem je Jindřich Bečvář z Univerzity Karlovy.

Někteří maturanti mají problémy s pravopisem či početními úkony. Nejsou často schopni porozumět psanému textu či napsat smysluplný odstavec, což souvisí také se stále se snižujícím počtem čtenářů v populaci dnešních dětí a dospívajících. Děti se při získávání informací často spoléhají pouze na internet. Jaká úskalí s sebou tento způsob přináší přiblížil psychiatr Jan Cimický.

"Setkávám se třeba s takovým prohlášením mladých lidí, že vlastně nemusejí číst knížky, protože když budou potřebovat, tak si ten obsah najdou na internetu. Jestliže ale nebudou číst knížku, tak jim do oka a vnímání nevejdou slova jak jsou. Nevejde jim tam určitá slovní zásoba."

Menší důraz na encyklopedické znalosti přináší také nový školský zákon. Ten si klade za cíl zaměřit výuku mnohem více na praktické dovednosti, naučit žáky komunikovat a orientovat se v problémech dnešního světa. Nic z toho ovšem nejde bez určitého množství informací. Jak pronesl první školní den prezident Václav Klaus, bylo by nerozumné učit děti komunikovat, a ty by přitom neuměly malou násobilku. Změní podle Jana Cimického nový školský zákon něco na všeobecném vnímání vzdělanosti?

"Já si nemyslím, že by jakýkoli zákon mohl něco výrazně změnit. Podstatou vzdělanosti není zákon, jsou to lidé a určitý přístup. A není to přístup jenom školy nebo rodičů ale veškeré nadstavby, která ke člověku proniká."

Pod výzvou jsou podepsáni například teolog Tomáš Halík, filozof Jan Sokol, spisovatel Josef Škvorecký nebo scénárista Zdeněk Svěrák a řada dalších významných osobností české vědy a kultury. Jaké důvody vedly Jana Cimického k tomu, aby připojil svůj podpis k těmto osobnostem?

"Tohle pokládám za zcela účelné, protože to není jen nabádání k tomu, že by se něco mělo zlepšit. Je to určitý životní postoj a pocit, že člověk tvoří součást společnosti a že na něm leží nějaká odpovědnost. Jestliže na mě tato odpovědnost leží a očekává se, že se k tomu nějak vyjádřím, tak to asi musím udělat."

Signatáři výzvy varují, že nedostatečná vzdělanost a malý všeobecný přehled vede k degradaci populace na nemyslící dav spotřebitelů. Vytváří živnou půdu pro nejrůznější podvodníky a extremisty.