Podnikatelé Jesenicka chtějí přilákat více turistů

22-10-2003

Do České republiky letos přijede zřejmě méně cizinců než v loňském roce a příjmy z turistiky se budou pohybovat mírně pod 100 miliardami korun. Analytici přitom očekávali příjmy až o 10 miliard vyšší. Přišpět ke změně této situace a přilákat více návštěvníků se rozhodly turisty trošku opomíjené Jeseníky. Více informací má Zdeňka Kuchyňová.

Foto: CzechTourismFoto: CzechTourism Jeseničtí podnikatelé se rozhodli řídit heslem - v jednotě je síla. Spojili se a ze svých horských středisek vytvořili Ski park, který se stal největším rekreačním centrem regionu. Zdejší střediska byla totiž stranou zájmu turistů a ubytovací zajízení využívaná jen z jedné třetiny. Jak uvedl František Kaštyl z Regionální agentury pro rozvoj střední Moravy, podnikatelé i obce se proto rozhodli na zdejší kraj upozornit.

"My máme v této oblasti na 60 podnikatelů v cestovním ruchu. Nakonec jich do tohoto projektu vstoupilo více než 30, což považuji za veliký úspěch."

A jaké jsou výstupy z projektu, co všechno se povedlo?

Foto: VolarezaFoto: Volareza "V první řadě bude v každém středisku umístěna digitální kamera propojená s internetem. Od příštího týdne si můžete na internetu najít kameru a zjistit jaká je v tom středisku situace. To je první výstup. Dále byly umístěny do všech středisek plastické mapy, ze kterých je dokonalý přehled o celé oblasti včetně vleků, lyžařských terénů a podobně. Samozřejmostí jsou informace na internetu, které máme vzájemně propojené a pak sou to brožurky. Dali jsme do nich všechny objekty jednotlivých účastníků s krátkým popiskem. Řekl bych, že je to taková první vlaštovka, která by měla dokázat, že v partnerství je větší síla, než u jednotlivce."

Kdo celý projekt platil? Byli to sdružení podnikatelé?

"Ten projekt stál 500 tisíc korun, z čehož my jsme získali dotaci od Olomouckého kraje 49 procent a zbytek byl rozdělen podle příjmů jednotlivých podnikatelů - od 40 tisíc až po 2 tisíce korun."

Podnikatelé tak vsadili na propracovaný marketing. Na turisty v tomto dosud málo objeveném kraji čeká 15 kilometrů sjezdových tratí, 40 kilometrů běžeckých tras, 14 vleků a tři lanovky či horské minikáry. Samozřejmostí jsou lyžařské školy, umělé zasněžování svahů, skiservisy a půjčovny lyžařského vybavení.

22-10-2003