Podpora v nezaměstnanosti by měla být kratší

Petr Nečas, foto: ČTK

Poslanecká sněmovna koncem minulého týdne schválila novelu zákona o zaměstnanosti. Hlavní pozornost na sebe strhla otázka zelených karet, o níž jsme vás v našem vysílání již informovali. Pojďme se ale podívat na další část normy, která upravuje podpory v nezaměstnanosti.

Petr Nečas,  foto: ČTK
Pokud norma získá souhlas Senátu a prezidentův podpis, zkrátí se délka vyplácení podpory o jeden měsíc. Nárok na ni je odstupňován podle věku nezaměstnaného a tento princip zůstane zachován. Lidé bez práce mladší 50 let by tedy měli napříště pobírat podporu pět měsíců místo dosavadního půl roku. Ve věkové kategorii od 50 do 55 let se doba podpory zkrátí z devíti na osm měsíců a lidé starší 55 let mohou počítat s jedenácti měsíci podpory místo celého roku.

"Já bych chtěl velmi zdůraznit, že ten zákon především povzbuzuje k větší aktivitě nezaměstnané. Že vede k tomu, že opravdu člověk, který se bude snažit, tak se bude mít lépe. Naopak člověk, který neodůvodněně dlouho zůstává v systému sociální ochrany, tak bude prostě více tlačen k práci," vysvětluje ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. Suma peněz určených na podpory v nezaměstnanosti se přes kratší dobu vyplácení v zásadě nesníží. V prvních dvou měsících totiž poroste na 65 procent předchozího průměrného čistého příjmu z dosavadní poloviny. Poté na další dva měsíce klesne na 50 procent předchozího výdělku a dále bude již jen 45procentní.

Motivační snahy ministra má posílit i ustanovení, že o podporu přijdou lidé, kteří v posledním půlroce nejméně dvakrát bez vážných důvodů odešli z místa, zprostředkovaného úřadem práce. A ztráta sociálních dávek hrozí dlouhodobě nezaměstnaným, kteří odmítnou rekvalifikaci či určitý objem dobrovolnické práce. Nadlimitní ochota k ní zase může vést ke zvýšení dávek. Ministr Nečas podtrhuje: "Tady prostě bude vykonáván tlak, aby se zúčastňovali rekvalifikace. Aby ji nemohli odmítat. Aby dobrovolně pracovali ve prospěch obcí a podobně. Myslím si, že z tohoto pohledu je to reformní krok naprosto správným směrem."

Jeho sociálnědemokratický oponent, stínový ministr práce Zdeněk Škromach, přesto nepovažuje navrhovaná opatření za dostatečná. "Chceme-li zpružnit pracovní trh, tak musíme vytvořit i programy právě pro ty ohrožené skupiny, kam například lidé nad 55 let jednoznačně patří, při jejich rekvalifikaci nebo hledání nového zaměstnání, ale měly by se jim vytvářet i podmínky pro snazší nalezení zaměstnání."

Kritice však neunikli ani sociální demokraté, pro změnu ze strany komunistů. Těm vadí, že na výši podpory v nezaměstnanosti je určen strop něco málo přes dvanáct tisíc korun. "To byl návrh, který předložil sociální demokrat kolega Seďa a který koalice ráda podpořila,"říká komunistický poslanec Miroslav Opálka. Paradoxem je, že určený strop se v případě ztráty práce týká lidí s dosud nadprůměrnými příjmy, které tak komunisté hájí proti ODS.