Pohřbu Ronalda Reagana se účastní i Václav Klaus

Pohřeb byl uskutečněn v rotundě budovy Kongresu na washingtonském Kapitolu, foto: ČTK

Český prezident Václav Klaus přicestoval ve čtvrtek do Washingtonu, kde se účastní účastní jako jeden z mnoha smutečních hostí pohřbu bývalého amerického prezidenta Ronalda Reagana. K osobě zesnulého amerického politika řekl, že Reagan měl málo idejí, ale pevně se jich přidržoval a uměl rozlišovat podstatné od nepodstatného. Často zmiňovaný podíl na konci komunistické hegemonie v Evropě se ale podle Klause spíš přeceňuje.

Pohřeb byl uskutečněn v rotundě budovy Kongresu na washingtonském Kapitolu,  foto: ČTK
Václav Klaus označil Ronalda Reagana za jednoho z největších státníků poslední éry. Reaganovi se například připisuje posílení amerického sebevědomí v osmdesátých letech minulého století po porážce ve vietnamské válce.

"Podle mého názoru sehrál významnou roli v tom, že znovu vliv do duší Američanů sebevědomí, optimismus, jistotu, že kapitalismus je správný systém a že komunismus nad ním nezvítězí," řekl Klaus.

A zahraniční politika? Podle Klause by bez Reagana nebyl konec komunismu tak rychlý a ani tak klidný. Že by ale Reagan k pádu komunistického bloku v Evropě přímo přispěl, jak se dnes tvrdí, to Klaus v rozhovoru pro BBC odmítl. Hlavní význam přikládá vnitřní krizi komunistického režimu samotného. Stejného názoru je také filosof Erazim Kohák, který žil 40 let ve Spojených státech:

Jednadvacet dělových salv zaznělo na počest Ronalda Reagana,  foto: ČTK
"Myslím si, že k tomu pádu nepřispěl. Že tady byly vnitřní příčiny rozpadu Sovětského svazu, které předvídal už Zdeněk Mlynář, a že jestli někdo přispěl, tak to byl prezident Carter, který prosadil třetí koš o lidských právech v Helsinkách. Myslím, že kde prezident Reagan obvlivnil situaci, to bylo po pádu komunistického režimu, kdy v té rozhodující fázi Reagan dál prosazoval politiku v podstatě mentality studené války. Když se Sovětský svaz hroutil, byla jedna možnost vytvořit svět v míru, tedy rozpustit Varšavskou smlouvu, NATO, odzbrojit. Místo toho Reagan dál prosazoval studenoválečnou politiku expanze NATO, nového zbrojení. Myslím si, že ta nešťastná situace, ve které se dneska Amerika nalézá, ta vyrostla ze semene, které zasil Reagan."

Přesto, podnikl alespoň některé kroky, která mohly pádu komunismu přispět?

"Nepodnikl. Naopak. Reagan zrušil Carterův zákaz vývozu obilí do Sovětského svazu. Určitý dopad mohl být v tom, že Reagan splácel svůj volební dluh vůči lidem, kteří ho podporovali, velkými zbrojními zakázkami. A od toho vznikl ten mýtus, že Reagan uzbrojil Sovětský svaz k smrti," uvedl pro Radio Praha filosof Erazim Kohák.

Prezident Václav Klaus vyzval z Washingtonu české voliče k co největší účasti ve víkendových volbách do Evropského parlamentu. On sám odevzdá svůj lístek v sobotu dopoledne, po návratu ze Spojených států.