Policie zadržela všechny únosce tříletého děvčátka

Jeden z pachatelů únosu, foto: ČTK

Zadržením všech čtyř pachatelů skončil únos tříleté holčičky a jejího otce, k němuž došlo 11. září v Praze. Šlo při něm zřejmě o vyřizování účtů mezi podnikateli - jeden z únosců byl bývalým obchodním partnerem otce uneseného děvčátka. Stanou se únosy v Česku součástí zdejší "podnikatelské kultury" a způsobem, jak vymáhat jinak nedobytné pohledávky? To zjišťovala Milena Štráfeldová:

Jeden z pachatelů únosu,  foto: ČTK
Za poslední léta je to zhruba desátý únos, jehož terčem se stalo dítě bohatých podnikatelů. Několikrát k nim došlo mezi příslušníky čínské nebo ruské komunity. Z Ruska či Ukrajiny se také často rekrutují sami únosci. Známý je případ z roku 1998, kdy byla unesena tříletá dcera spoluvlastníka brněnské makléřské firmy Atlantik FT Daniela Gladiše. Rusky hovořící únosci tehdy požadovali deset milionů korun, k předání peněz však nakonec nedošlo. Děvčátko bylo v pořádku nalezeno a Gladiš krátce poté rezignoval na svůj podíl ve firmě a opustil republiku. Stále častější jsou však únosy na objednávky zdejších podnikatelů. Takový je i poslední případ, o to závažnější, že pachatelé k přepadení použili replik policejních uniforem a podnikatele s tříletou dcerkou zadrželi při dopravní kontrole. Únosci se podle vyšetřovatele Ivo Smékala na akci pečlivě připravili:

"Oni si řadu dnů ne-li týdnů tu situaci mapovali, zjišťovali časový snímek jeho dne. Měli informace o jeho majetkových poměrech, což vyplývalo pak z jejich rozhovorů v době, kdy ho drželi a kdy se ho snažili přesvědčit k tomu, aby předání peněz proběhlo bez jakýchkoliv problémů."

Brutálního zacházení se svým otcem byla po celou dobu svědkem i sama tříletá holčička,  ilustr. foto
Únosci otce s dcerkou odvezli na předem vytipované místo na Tachovsku, kde ho bitím a výhrůžkami nutili k vyplacení pěti milionů výkupného. Brutálního zacházení se svým otcem byla po celou dobu svědkem i sama tříletá holčička a podle vedoucího odboru pro boj s organizovaným zločinem Františka Brázdila prožilo dítě silné psychické trauma:

"Zacházeli s tátou dost nevhodným způsobem, bylo tam použito násilí, to díte to všechno vidělo, takže z tohoto důvodu psychické následky samozřejmě má."

Pachatelé poté podnikatele propustili, aby výkupné mohl sehnat, holčičku si však ponechali jako pojistku. Po předání peněz pak dítě vysadili z jedoucího automobilu na silničním odpočivadle. Policejní aparát jim však byl v té době již na stopě a tři ze čtyř únosců detektivové brzy zadrželi i s téměř třemi miliony korun a dalšími důkazy. Čtvrtý pachatel, který se mezitím skrýval na Jesenicku, se policii vzdal sám tuto neděli. Zbytek výkupného ale již údajně stačil utratit. Jeho zadržení potvrdila mluvčí pražské policie Eva Brožová:

"V nočních hodinách si pětadvacetiletého muže převzali policisté z Prahy a ještě nad ránem ho vyslechli. Policejní rada podal státnímu zástupci návrh na jeho vzetí do vazby."

Všem čtyřem únoscům hrozí až dvanáctileté tresty za trestné činy vydírání, omezování osobní svobody a krádeže.

Podle známého pražského advokáta a bývalého ministra vnitra Tomáše Sokola se únosy dětí z dobře situovaných rodin stanou zřejmě stále častější a kvalifikovanější. Únosům je podle něj možné předcházet tím, že i bohatí lidé budou žít neokázale a nebudou upozorňovat na své majetkové poměry. V případě únosu by pak měli co nejvíce spolupracovat s policií a poskytnout jí maximum informací.