Praha nadále tlačí na zrušení víz pro cesty do USA

Česká republika chce jako člen Evropské unie nadále usilovat o zrušení vízové povinnosti pro turistické cesty českých občanů do Spojených států. Tuto otázku chce znovu otevřít ministr zahraničí Cyril Svoboda při své současné návštěvě ve Spojených státech. Pokračuje Zdeněk Vališ.

Česko usiluje už léta o bezvízovou reciprocitu se Spojenými státy. Považuje za nerovnoměrný stav, kdy čeští turisté musí mít při cestách za oceán vízum a musí podstupovat mnohdy i ponižující proceduru, když o vízum žádají, zatímco občané Spojených států vízum pro cestu do Česka nepotřebují. Po vstupu Česka do Evropské unie tento asymetrický přístup ještě více bije do očí. Problém je ale mimo jiné v tom, že zatímco v Česku může o zavedení či zrušení vízové povinnosti rozhodnout ze dne na den vláda, ve Spojených státech je to záležitost Kongresu. Vízová liberalizace, jak říká ministr zahraničí Cyril Svoboda, se už také dostala do jednací agendy Bruselu.

"Dokonce se o tom jednalo i na setkání Evropské unie se Spojenými státy, kdy prezident George Bush řekl předsedovi Evropské komise Romanu Prodimu, že podporuje myšlenku vízové liberalizace. Americký prezident ale zároveň připomněl, že je to věc Kongresu. Já se proto kvůli této otázce setkám také se zástupci Kongresu."

Cyril Svoboda si je ovšem dobře vědom toho, že na současném nenormálním stavu mají svůj podíl také čeští občané. Mezi těmi, kdo už vízum dostali, je až příliš velký počet těch, kdo se dostávají do konfliktu se zákony Spojených států.

"Jde o to, aby naši občané splňovali kritéria na udělení víz, aby neporušovali to, co Američané chrání. Je nutné dosáhnout toho, aby každý, kdo jede do Spojených států, tam jel skutečně za účelem, který deklaruje. Nikoli, aby řekl, že tam jede na prázdniny, nebo na krátký pobyt a potom tam studoval nebo pracoval. Zkrátka ta výše zamítnutých víz je příliš vysoká a to brání tomu, aby Kongres dal souhlas ke změně režimu."

Celá záležitost má ale ještě jednu rovinu. Česko po vstupu do Evropské unie naznačilo, že by se mohlo domáhat uplatnění tzv. klausule solidarity. Tato norma je v unii zakotvena pro případ, že by se některému členovi nedostávalo ze strany třetích zemí stejného zacházení. Vlastně by to znamenalo, že všechny země Evropské unie, které mají se Spojenými státy bezvízový styk, by na základě klausule solidarity měly zavést pro občany USA víza, dokud Spojené státy vízovou povinnost pro Čechy nezruší. Možnost, že by Praha chtěla požadovat uplatnění klausule solidarity, ovšem vyvolala v Bruselu zděšení. Minulý týden už také z Bruselu zaznělo, že Evropská komise navrhuje změnit vízovou politiku Evropské unie. To by prý mělo ztížit pokusy dovolávat se klausule solidarity v případě vízové povinnosti.