Praha slavila výročí konce války

Prezident Václav Klaus, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Tento víkend si připomínáme 60. výročí konce druhé světové války a na mnoha místech celé české republiky se při této příležitosti odehrála celá řada pietních aktů a vzpomínkových setkání. Vedle Plzně se hlavní oslavy konaly v Praze, kde je sledoval Jaromír Marek.

Prezident Václav Klaus,  foto: ČTK
Hned v sobotu ráno se uskutečnil pietní akt na pohřebišti zahraničních armád na pražských Olšanech. Tady jsou pohřbeni britští, ruští a bulharští vojáci, pražští barikádníci, příslušníci Svobodovy armády i ruští vlasovci a českoslovenští západní letci. Vzpomínkového aktu se za Českou republiku zúčastnil i premiér Jiří Paroubek. Ten pro Radio Praha uvedl.

"Když jsem se procházel po tom pohřebišti, uvědomoval jsem si v kolika letech ti lidé umírali. Je třeba vidět ty konkrétní lidské osudy i zápas za civilizaci, který byl vítězně veden."

V sobotu večer se veteráni druhé světové války setkali na Pražském hradě s prezidentem Václavem Klausem. Ten jmenoval do generálských hodností šest veteránů. Trojici legendárních odbojářů Josefa Balabána, Josefa Mašína a Václava Morávka, známé jako Tři králové, jmenoval do generálské hodnosti in memoriam. Klaus ve svém projevu varoval před přepisováním dějin a zapomínáním toho, kdo konflikt vyvolal a kdo byl jeho obětí.

Foto: ČTK
"Smrt oběti a viníka se dostává na stejnou úroveň. Začíná být možné pomíjet souvztažnost zločinu a trestu. Začíná být možné historii přepisovat, v tom vidím velké nebezpečí."

Vyvrcholením oslav byl potom nedělní pietní akt na pražském Vítkově, kterého se zúčastnil prezident i vedení armády. Mezi účastníky byl i válečný veterán Josef Havlíček, který bojoval v polské armádě.

"Když skončila válka byl jsem na frontě. Byl jsem mladý kluk, měl jsem 25 let. Dnes už si to člověkem jen pamatuje. Dnešní mladí, ale už se o tom snad ani neučí."

Konec války si připomněl i účastník Pražského povstání Milan Lopata. Pro něj ale 8. května válka ještě neskončila.

"Bojoval jsem v partyzánské jednotce Bojováci na Brdech. Když volal rozhlas o pomoc, přišli jsme na pomoc Praze. Až 10. května nás velitelství poslalo do boje do lesů v okolí Prahy, kde Němci drancovali obyvatelstvo. Pro nás skončila válka až 16. května."

Vyvrcholením oslav potom byla vojenská přehlídka, která se na pražskou Letnou vrátila po šestnácti letech, která byla pojatá jako exkurz do dějin českého vojenství. Vedle stovek kusů vojenské techniky, kterou naše armáda používala od 1. světové války se zde zároveň představili i nové stíhačky Gripen, které získala česká armáda teprve před několika dny.