Před českou polní nemocnicí v Iráku se demonstrovalo

02-10-2003

Na českou základnu v jihoirácké Basře padaly kameny. Demonstrovalo zde asi 1500 lidí, kteří požadovali omluvu za to, že čeští vojáci údajně šířili text koránu popsaný hanlivými nápisy v angličtině. K demonstraci, která trvala zhruba dvě hodiny, svolával leták, který se rozšiřoval po místním tržišti. Více informací má z Basry Zdeňka Kuchyňová.

Popsaný text z koránu místní obyvatele velice pobouřil, berou to jako zneuctění jejich víry a požadují omluvu. Nový velitel českého kontingentu plukovník Přemysl Škácha důrazně odmítá, že by se čeští vojáci takové věci dopustili.

Situace v Basře, foto: ČTKSituace v Basře, foto: ČTK "Já jsem to prošetřil velice důsledně a sdělil těm, co nás z toho nařkli, že se to nezakládá vůbec na pravdě, že jednoznaně to nikdo z českých vojáků nemohl spáchat a také nespáchal. Poté, když začaly z jejich strany požadavky, abychom vydali viníka a nebo se omluvili minimálně na mezinárodní úrovni, jsem jednoznačně uvedl, že ČR se nemá za co omlouvat."

K obvinění došlo minulý týden, kdy byl poblíž nemocnice nalezen leták s hanlivým textem. A místní duchovní vůdce Šajch Sabah Saidí to připsal Čechům. Hrozil demonstracemi a násilím. Demonstrace se nakonec uskutečnila. A začala rušně. Na zeď a vstupní bránu českého objektu padaly prvních deset minut i kameny. Organizátoři dav zklidnili a své projevy směřovali proti přítomnosti koaličních vojsk. Na české základně nebyl nikdo zraněn.

"Já jsem vydal taková bezpečnostní opatření a v součinnosti s britskou stranou jsme měli základnu zabezpečenou tak, aby nemohlo dojít k jakémukoliv poškození zdraví nebo k nějakým ztrátám našeho kontingentu."

Velitel Přemysl Škácha nevyloučil, že stopy provokace směřují i do blízké irácké nemocnice, kde se za ošetření platí a české humanitární zařízení je její velkou konkurencí. Češi byli do nemocnice pozváni po první irácké nótě a od zdejšího vedení zazněly podobné požadavky, jako od radikální skupiny, kterou podporuje sousední Írán. Od aféry se distancovali oficiální přestavitelé Basry.

"Guvernér Basry se svým vedením jsou plně nakloněni tomu, co zde provádíme, váží si naší práce, oceňují ji. Jakým způsobem se bude tato situace vyvíjet dál, očekáváme sami."

Podle českého ministerstva obrany je celá věc provokací s cílem destabilizovat situaci v Basře.

02-10-2003