Přemysl Sobotka ocenil krajany v Austrálii

Delegace českého Senátu navštívila v minulých dnech Austrálii a Nový Zéland. Součástí byla i delegace podnikatelů. Při dotazech od českých krajanů došlo i na plánované rušení generálního konzulátu v Sydney.

Austrálie je významným dovozcem průmyslových materiálů, strojů a dopravní techniky i řady dalších výrobků. Součástí delegace proto bylo i 17 podnikatelů. Před několika lety vzájemná obchodní výměna rychle stoupala, krize přinesla částečný pokles. Podnikatelé zde jednali například o tramvajových trakcích, byli tu zástupci firem s technologiemi na úsporu energie či vědci z Ústavu jaderného výzkumu v Řeži. Jak uvedl předseda Senátu Přemysl Sobotka, Česko je například daleko ve výzkumu thoria:

"které v Austrálii je a je to další energetický zdroj do budoucna. Jak tvrdí světoví odborníci, my jsme tak o deset let v rámci výzkumu vpředu."

Australané jsou pro Česko výrazným partnerem i přes obrovskou vzdálenost. Proto zde byla zastoupena i Česká exportní banka, která má na starosti podporu exportu z Česka do zahraničí. Co si od návštěvy Austrálie slibuje, o tom více náměstek generálního ředitele Michal Bakajsa.

"Chceme nabídnout australským odběratelům možnost financování jejich kontraktů s českým exportérem i pomoc českým exportérům a navázat kontakty. Víme, že se jedná o velmi silnou zemi. Nicméně i tak byla zastižena finanční krizí a ne vždy dostupnost úvěrů na místním trhu je taková, jakou můžeme nabídnout my."

Součástí návštěvy bylo i setkání s krajany, kterých v Austrálii žije na 30 tisíc. Při této příležitosti předal předseda Senátu Přemysl Sobotka dvě pamětní medaile - Vlastě Šustkové a Josefu Chromému.

"Paní Vlasta Šustková zůstala po celý život věrná ideálům sokolské myšlenky i v zahraničí a nejvíce to prokázala ve funkci náčelnice Sokola Melbourne. Pan Josef Chromý potom spojil především na Tasmánii své úspěchy v rozvoji masného a vinařského průmyslu do další cenné prezentace českého umu."

Při dotazech od krajanů došlo i rušení generálního konzulátu v Sydney. Ten zde existuje už od roku 1920. Jak uvedl Přemysl Sobotka, je to rozhodnutí vlády.

"Austrálie je obrovská a je potřeba, aby v Sydney, kde je velký zájem o ČR, ať už ze strany Čechů krajanů a nebo ze strany Australanů, aby to tady bylo. Ještě se snažíme. Můj názor je zcela rozdílný od ministerstva zahraničí, ale má síla je malá a nezměnila ten názor."