Přesvědčete mě, že je pro mě EU dobrá!

Foto: Evropská komise
0:00
/
0:00

Češi jsou skeptičtí v otázce hodnocení přínosu Evropské unie. Vyplývá to z nejnovějšího šetření veřejného mínění Eurobarometr, který pro Evropskou komisi připravila společnost TNS Opinion and Social. Zároveň však vzrostla podpora Čechů vůči evropské ústavě. Podle odborníků se chtějí nechat o dobrém vlivu EU na svůj život přesvědčit.

Foto: Evropská komise
Zatímco členství v EU považuje za výhodu méně než polovina lidí, euroústavu podporují téměř dvě třetiny. V porovnání s dřívějšími Eurobarometry je podpora vzniku ústavy na nejvyšší úrovni.

"Obecné vnímání EU v České republice je spíše pozitivní, ovšem vzhledem k průměru v Evropské unii je představa Čechů o unii poněkud skeptičtější," shrnuje Christian Bourgin, vedoucí Zastoupení Evropské komise v České republice. Dále řekl, že v porovnání se situací těsně před vstupem do EU počet Čechů, kteří se domnívají, že členství v Eu je výhodné, klesl na 42 procent. "Vidíme rovněž, že Češi jsou nejskeptičtější ze všech členských států, zejména ve srovnání s deseti nově přistoupivšími zeměmi," dodal Christian Bourgin: "Lidé v České republice vnímají unii především jako prostor, který jim umožňuje svobodný pohyb a cestování. Na druhé straně se ale obávají větší kriminality, byrokracie, plýtvání peněz a nezaměstnanosti."

Ředitel Francouzského ústavu pro výzkum ve společenských vědách (CEFRES) v Praze Christian Lequesne upozorňuje, že většina Čechů nemá ke členství v unii vyhraněný postoj: "Mezi Čechy je nezanedbatelný počet lidí, kteří nejsou ani proti Evropské unii ani z ní nejsou nadšeni, a v podstatě čekají, jaký vliv na jejich každodenní život členství v unii bude mít. V podstatě chtějí být o dobrém vlivu unie přesvědčeni."

Foto: Evropská komise
Podle ředitele agentury STEM Jana Hartla je z průzkumu patrná úzká propojenost názorů na unijní problematiku se situací na vnitropolitické scéně. Česká veřejnost podle něj unii věří, je vnímána jako pozitivní příslib do budoucna, ale tato důvěra není slepá. Česká veřejnost se podle Hartla nedomnívá, že nám EU pomůže proti naší vůli.

"Veřejné mínění je v tomhle relativně střízlivé a realistické a je si dobře vědomo toho, že tady jsou překážky na naší straně. Nejprve my musíme pohnout s naší neuspokojivou, nepřehlednou vnitropolitickou situací, a pak si můžeme hledat lepší cestu k šancím, které nám nabízí Evropská unie. Česká populace je v současné době právě velice skeptická, ajk se z toho rozpačitého přešlapovíní dostat," interpretuje Hartl výsledky průzkumu.

Podle Christiana Lequesne je důležitým výsledkem, který průzkum přinesl, poznatek o tom, že Češi příliš nedůvěřují své roli v Evropské unii. Zatímco v ostatních členských státech se 68 procent obyvatel domnívá, že jejich země mají výrazný vliv na na dění v Evropské unii, v České republice je to pouze 31 procent: "Zde vnímáme obavy, že se Česká republika stane zemí druhého řádu a že její hlas nebude mít v unii takovou váhu, jakou má hlas velkých států unie."

Průzkum Eurobarometru proběhl v říjnu loňského roku a je tak prvním průzkumem od vstupu naší země do unie. Tento průzkum také dospěl k závěru, že Češi jsou nakloněni dalšímu rozšiřování Evropy. Přijetí dalších států do unie podporují dvě třetiny lidí, což je nárůst o 17 procent. Češi se tak zařadili do skupiny států, v nichž je podpora rozšíření největší.