Prezident Klaus se netají skepsí vůči EU

01-05-2004

"Nečekáme dary, altruismus, nezištnou pomoc, čekáme pochopení a hru s otevřeným hledím a fair pravidly," prohlásil Václav Klaus na adresu Evropské unie. Citoval tak ze své nové knihy Evropa Václava Klause, ve které shrnuje texty a projevy, které právě tématu naší integrace do unie v posledních letech věnoval. Více se dozvíte od Mileny Štráfeldové:

Prezident Václav Klaus představil 30. dubna v Praze svou nejnovější knihu nazvanou Evropa Václava Klause, foto: ČTKPrezident Václav Klaus představil 30. dubna v Praze svou nejnovější knihu nazvanou Evropa Václava Klause, foto: ČTK Prezident Klaus představil svou novou knihu jen pár hodin před naším vstupem do unie. Setkání s novináři a autogramiáda na Václavském náměstí byly příležitostí, aby zopakoval své vcelku skeptické názory na naše členství v unii. Připustil, že vstup do unie je velký mezník v naší historii, Evropany jsme ale podle něj byli i dřív:

"My jsme s Evropskou unií žili a Evropská unie žila s námi už pěknou řádku let. A každým krokem jsme se na sebe více a více napojovali."

Václav Klaus patří ke kritikům evropské byrokracie. I v dobách nadšení pro Evropskou unii, které zavládlo především kolem referenda o našem vstupu, se netajil obavami ze ztráty části naší suverenity:

"Každý ví, že jestli se dneska šedesát, pětašedesát procent rozhodnutí o nás bude provádět nikoliv v tomto městě, ale v Bruselu, a náš hlas nebo hlásek v tom rozhodování bude pouze částí toho celkového hlasu, tak každý, kdo má všech pět pohromadě, ví, že to jisté omezení naší vlastní suverenity v každém případě je."

Komentoval i to, že Česká republika není plně připravena čerpat finance z evropských fondů. Podle ekonomů můžeme na svou nepřipravenost zejména v prvních letech doplatit - Česko může více peněz do evropské pokladny odvést, nežli z ní bude moci získat na jednotlivé projekty. Václav Klaus ale odmítá, že by finance měly v našem členství v unii hrát prvořadou roli:

"Opravdu není pravda, že vstup do Evropské unie je vstup do charitativní organizace, která rozdává potřebným nějaké peníze. To myslím vědí všichni a o tom, že ten finanční efekt vstupu bude velmi sporný, už začínají mluvit i ti, kteří ještě před pár měsíci šířili úplně jiné představy. Ale, a teď mluvím za sebe, za svou osobu, rezolutně: mě by ponižovalo, a mělo by myslím ponižovat každého z nás, kdybychom do Evropské unie vstupovali kvůli nějakým penězům. My se chceme podílet na celoevropském procesu integrace, protože jsme navýsost evropská země. Vždycky jsme byli, vždycky budeme a chceme být při tom."

Prezident Klaus se nevyhnul ani otázce německé televize, proč si pro oslavy našeho vstupu vybral právě horu Blaník, kam se chystal o sobotní půlnoci vystoupit. Mají se snad blaničtí rytíři kvůli našemu vstupu do unie budit ze svého spánku?

"Že má Blaník pro naši historii spoustu souvislostí, všichni víme, a nejsou to jen ti Blaničtí rytíři. Já pevně věřím, že oni nás sledují, pozorují, vnímají, že si na to dělají svůj vlastní názor a budou vědět, jestli dnes v noci mají z Blaníku vyjet nebo ne."

01-05-2004