Protest lékařů řešil seminář v Senátu

Lékaři, odboráři, krajští hejtmani a ministr zdravotnictví se sešli na semináři, který měl pomoci odvrátit ohlášený odchod nespokojených lékařů. Předseda Senátu vyzýval k uzavření kompromisu, připravenost k jednání deklaroval i ministr zdravotnictví. Lékaři zdůrazňovali, že místo hledání variant, jak léčit bez lékařů, by se politici měli zabývat tím, jak jejich odchodům předejít.

Milan Štěch,  foto: ČTK
Řešit by se měly požadavky lékařů, nikoliv důsledky jejich ohlášených odchodů, pronesl předseda Senátu Milan Štěch, který seminář svolal. Lékaři podle Štěcha poukazují na problémy svého vzdělávání, nehospodárnost v nemocnicích a na propad příjmů do zdravotního pojištění. Místo toho se zatím řešilo, kdo končící lékaře nahradí, kam se péče přesune a kdo za vše může.

"Situace došla tak daleko, že to zejména starší lidi a nejen je, velmi znervózňuje a začínají mít obavy, jak to bude vypadat po prvním březnu."

V rámci odborové akci Děkujeme, odcházíme chce odejít z nemocnic k 1. březnu přes 3800 lékařů, další stovky vypovídají dohody o přesčasech. V řadě míst by podle odborářů nebyla zajištěna ani akutní péče. Tu však slibuje ministr Leoš Heger zajistit. Zatím není vyřešeno poskytování péče v krajích, kde výpovědi dalo víc než 30 procent lékařů, například v Moravskoslezském, Pardubickém a na Vysočině. Tam je situace nejhorší, odejít chce 60 procent lékařů, uvedl hejtman Vysočiny Jiří Běhounek.

Leoš Heger,  foto: ČTK
"Pochopil jsem, že jedinou cestou je sednout ke stolu a zkusit najít řešení tohoto problému k 1. březnu. Ne někdy za měsíc, za dva, v roce 2012. Pacienti začínají být nervózní. Já musím zavřít čtyři z pěti nemocnic, protože akutní péči prostě nezajistíme."

Ministr zdravotnictví Leoš Heger slíbil jednat o zárukách pro lékaře s premiérem. Nabídl i svoje odstoupení, pokud si lékaři myslí, že se změnou ministra se problémy vyřeší. Lékaři nabídku k jednání přivítali. Prezident České lékařské komory Milan Kubek považuje akci Děkujeme odcházíme za nejsilnější proreformní hnutí v českém zdravotnictví za 20 let. Lékaři nechtějí za zvýšení platů žádné rychlé peníze ze státního rozpočtu, Kubek však tvrdí, že v systému peníze jsou.

Zleva Milan Kubek,  Leoš Heger a Milan Štěch,  foto: ČTK
"Vždyť my potřebujeme pouhé jedno procento peněz, které zdravotnictvím protékají. Tři miliardy nepotřebujeme 1. března, ale postupně. Musíme udělat pořádek v lékové politice, nepřiznávat úhrady těm lékům, u kterých výrobce není schopen doložit, že mají lepší účinek než stávající levnější léčba. Co se týká investic, přístrojů, nákupů, okamžitě zveřejnit, za co nemocnice nakupují. To jsou rychlé cesty, kterými se dají peníze dostat. A co jiného než pořádek, bychom měli nazývat reformou."

Ministr Heger souhlasí s tím, že je třeba potlačit korupci, reformovat zdravotnictví i vzdělávání mladých lékařů. Jediné, co nemůže slíbit je, že vláda dá letos peníze na přímé zvýšení mezd. Ty by se měly zvýšit od roku 2012. Do té doby mají být provedeny kroky, které ozdraví finance ve zdravotnictví.

"Já myslím, že ta akce, přestože se mě nelíbí a nesouhlasím s jejím nátlakovým charakterem, jasně ukázala, že míra restrikce v nemocnicích se dostala na samou mezní hranici a musí to být prioritou v dalším aktuálním konání ve zdravotnictví."

Milan Kubek,  foto: ČTK
Olej do ohně však přilil na semináři předseda sněmovního zdravotního výboru Boris Šťastný. Souhlasil, že lékaři jsou podhodnoceni. Zároveň však kritizoval lékařské odbory i komoru. Polovina účastníků semináře na jeho slova reagovala protestním odchodem ze sálu. Podle předsedy Senátu Milana Štěcha je však třeba nejpozději do konce února nalézt kompromisní řešení.

"Ustoupit musí obě strany, musí se nalézt kompromis a situace nesmí dojít tak daleko, aby tu byly první 'oběti'. Ať už v podobě odložených výkonů a nebo dokonce poškození zdraví, či toho nejhoršího, co ani nechci vyslovovat."

Pokud lékaři, kteří dali výpověď, do práce 1. března nepřijdou, nastoupí krizové scénáře - pacienti budou za péčí přesouváni, v nejkrizovější variantě připadá v úvahu i pomoc armády či vyhlášení krizového stavu. Ministr věří, že mu lékaři dají čas na nastartování reforem, které peníze do platů přesunou.