První Čech s umělou rohovkou

Náhrada rohovky umělou tkání byla úspěšně poprvé v Česku implantována na oční klinice Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Umělá rohovka AlphaCor je biokompatibilní a plně přizpůsobivá. Určená je k náhradě zjizvené nebo nemocné rohovky. Další podrobnosti připojuje Josef Kubeczka.

Zákrok je určen především pro pacienty, kteří nejsou vhodní pro použití standardního transplantátu lidské rohovky. Operaci provedli ve spolupráci s berlínskou Schlosspark Klinik. Uskutečnila se ve dvou fázích - první v září, druhá v prosinci loňského roku. Operatérem byl přednosta oční kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové, profesor Pavel Rozsíval, kterého jsem se zeptal na největší úskalí této operace.

"Dlouhodobá snášenlivost toho materiálu. Na druhou stranu ale v případě, že by s tím byly nějaké problémy, tak bylo možné použít normální transplantát."

Můžete sdělit alespoň základní údaje o pacientovi, na němž jste náhradu rohovky umělou tkání prováděl a jak on vnímá výsledek tohoto zákroku?

"Pacienta já znám už velmi dlouho, protože jsem mu opakovaně dělal transplantaci rohovky. Dostali jsme se do stádia, kdy jeho organismus novou, přirozenou rohovku rychle odmítal. Mimo jiné proto jsem byl před dvěma lety na speciálním kurzu v San Franciscu, a tam jsem dostal oprávnění tento materiál používat. Ten pacient byl velmi šťastný, protože několik let vůbec neviděl. Když se odklopilo okénko, tak se tomu říká, nad tím novým transplantátem a zjistil, kolik vidí, tak mim pak říkal, že asi týden skoro nemohl spát. Tak byl z toho excitovaný, vzrušený. Nyní vidí tak, že může číst i nejmenší písmena na blízko. Výsledek ve vidění je tedy skutečně velmi dobrý."

Oční klinika královéhradecké fakultní nemocnice má v poslední době na svém kontě více unikátních operaci, mimo jiné implantaci oční čočky, která je schopna oku vrátit akomodaci, tedy zaostřování do blízka i do dálky.

Úspěchy kliniky a profesora Rozsívala osobně nezůstaly bez povšimnutí. Přednosta oční kliniky byl proto přizván ke spolupráci na jisté studii.

"No, to jsem byl velmi potěšen, protože jsem v loňském roce navštívil výrobní závod firmy Alcon, která vyrábí stroje pro operace čočky. Byl sem tam jako jeden z mnoha, nicméně asi po půl roce inženýři z firmy byli u nás se podívat, jak operujeme. Nabídli nám pak možnost spolupráce při vývoji softweru a dalších komponent tohoto nového přístroje."

Profesoru Pavlu Rozsívalovi tedy byla nabídnuta spolupráce na studii o implantaci umělé duhovky, což je světový superspeciální implantát německého specialisty profesora Hanse Reinharda Kocha z Bonnu. Profesor Rozsíval má být koordinátorem studie v České republice a zřejmě prvním, který tuto nevšední operaci uskuteční.