Razie mohla být ještě úspěšnější

Boty s padělanou značkou zabavili západočeští celníci v chebské tržnici Dragoun, foto: ČTK

V uplynulých dnech proběhl zatím největší zátah celníků a policistů proti prodejcům padělaného či pašovaného zboží na asijských tržnicích u hranic s Německem. Dosud nevídaná akce začala minulé úterý na Chebsku a skončila o víkendu na Chomutovsku. Podrobnosti má Zdeněk Vališ.

Kontroly v tržnici Dragoun v Chebu,  foto: ČTK
Celkem se obou razií zúčastnily asi dvě stovky celníků a policistů. Bylo zabaveno zboží v hodnotě neuvěřitelných 320 miliónů korun. Oba zátahy měly společného jmenovatele: vůbec poprvé celníci pronikli i do skladů, kde mají trhovci ukrytou největší část svého zboží, a poprvé také prohledali i uzavřené stánky. Trhovce tím šokovali. Dosud totiž fungovala metoda, že když se objevila kontrola, zavřeli prostě stánek, popřípadě se rozutekli a ke svému zboží se nehlásili. Kontroloři byli na druhé straně překvapeni tím, že objevili tajnou šicí dílnu, kde se mimo jiné na textil našívaly loga renomovaných firem, a prostory, kde se vypalovaly a kompletovaly hudební CD, DVD a videokazety. Celníci a policisté se museli vypořádat nejen s důkladným zabezpečením skladů, ale třeba i s falešným zdmi, příčkami a zazděnými dveřmi. Václava Modrocha z kriminální policie v Chebu překvapilo ještě něco jiného.

"Překvapila mě drzost, že v době, kdy my prohlížíme prostory, také ve vedlejším prostoru běží naplno vypalovací technika. Z toho je vidět, že opravdu spoléhali na to, že budou prostory, do kterých my nepůjdeme."

Boty s padělanou značkou zabavili západočeští celníci v chebské tržnici Dragoun,  foto: ČTK
Dalším překvapením pro kontrolory bylo objevení dílny na kompletaci cigaret. Podle mluvčí Celního ředitelství v Plzni Jitky Blahutové je to konečně důkaz, že část nelegálně prodávaných cigaret není do Česka pašována z Asie a Ukrajiny. Nejde ale jen o cigarety.

"To byl možná právě názor, který panuje ve veřejnosti i mezi odborníky, že vlastně veškeré zboží, které je padělané, je na naše území pašováno. Ale v podstatě tady při té razii se prokázalo, že část těchto padělků není dovážena ze zahraničí, ale je vyráběna až zde na našem území, a to právě v prostorách těchto velkých tržnic."

Logicky vyvstává otázka, proč se takové razantní zásahy neprováděly už dříve, když celníci mají možnost něco takového podnikat už od roku 1997. Náměstek Karel Šimák z Generálního ředitelství cel se nechal v tisku slyšet, že ze strany předchozích vlád prý nebyl vytvářen tlak, aby se takové kontroly prováděly. Nyní je na dovolené a tiskový mluvčí úřadu se na dotaz Radia Praha odmítl k tomuto výroku vyjádřit. Zazněly také hlasy, že chyba je na straně státních zástupců, kteří vydávají jen zřídka povolení k prohlídce trhoveckých skladů. To ostatně potvrzuje náměstek celního ředitelství v Plzni Milan Poulíček.

 Padělané značkové cigarety  (vpravo) z tržnice Dragoun v Chebu,  foto: ČTK
"V rámci západočeského kraje se jedná o první případ, kdy policie dostala povolení ke vstupu do nebytových prostor. Jinak v rámci celní správy se dá říci, že toto povolení dostalo už celní ředitelství Brno, Praha a nyní též celní ředitelství Ústí nad Labem. My v rámci západočeského kraje jsme byli součinnostní složkou a ve spolupráci s policií zajišťovali vysklaďování toho zboží."

Razie na Chebsku i Chomutovsku hodnotí celníci jako velmi úspěšnou. Milan Poulíček ale přiznává, že ta chebská možná mohla být ještě úspěšnější.

"Zřejmě nám někde něco uteklo, protože už v pondělí jsme měli signály, že část tržnice se stěhuje, je snaha něco vystěhovat. Z toho důvodu se posunul i začátek celé akce. Začala dřív, než měla začít. Ale hlavní část zboží jsme zachytili."

Zkrátka vloudila se klasická česká chybička. Tady se prostě nic neutají.