Redaktoru České televize vyhrožovali fyzickým útokem kvůli reportáži

22-10-2003

Fyzickou likvidací vyhrožovala redaktoru zpravodajství České televize Jiřímu Hynkovi skupina pachatelů, kteří mu tak chtěli zabránit v další práci na jeho reportáži. Šestici vyděračů policisté v úterý pozatýkali. Případem se zabývá Milena Štráfeldová:

Vyšetřovatel případu Stanislav Plocek, Foto: CTKVyšetřovatel případu Stanislav Plocek, Foto: CTK Zadržením mužů ve věku od 23 do 50 let skončila dvouměsíční akce, při níž policisté vyděrače sledovali.

"Jednalo se o skupinu podnikatelů v oblasti dovozu umělých hnojiv. Tato skupina byla zadržena a je jim sděleno obvinění pro trestný čin vydírání. Hrozí jim tresty odnětí svobody od dvou do osmi let,"

uvedl plukovník Stanislav Plocek z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Celý případ vyvolala červencová reportáž České televize v publicistickém pořadu Fakta, kde se redaktor Jiří Hynek zabýval pochybnými podnikatelskými aktivitami firmy FYTOZ. Ta podle něj z Ruska do České republiky dovážela chemické přípravky na hubení plevelů, zde je ale plnila do obalů ze Spojených států a prodávala čtyřikrát dráž. Vyděrači se poté snažili anonymními textovými zprávami a telefonáty redaktora zastrašit a zabránit mu v tom, aby v reportáži pokračoval. Výhrůžných textových zpráv byly podle Jiřího Hynka desítky:

Redaktor Jiří Hynek, Foto: CTKRedaktor Jiří Hynek, Foto: CTK "V některých SMS oni barvitě popisovali, co se mnou hodlají udělat. Lámání kostí, podkolenní, šíjové vazy, ledviny... V podstatě to bylo docela nechutné."

Jiří Hynek se po první sérii výhrůžných SMS obrátil na policii a ta případ dále monitorovala. Jak Stanislav Plocek z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu přiznal, nebezpečí hrozilo nejen samotnému novináři, ale i jeho rodině. Od poloviny minulého týdne proto policisté Jiřího Hynka nepřetržitě střežili na neznámém místě a v noci na úterý skupinu pachatelů pozatýkali. Mají i dostatek důkazů trestné činnosti, výhrůžné dopisy, redaktorovy fotografie a především část z 250 000 korun, které si měli vyděrači za fyzický útok na Jiřího Hynka rozdělit. Ten na reportáži o podnikatelských aktivitách firmy FYTOZ chce pracovat dál:

"Já si myslím, že by to byla prohra každého novináře, který by nechal takovýmto způsobem zastrašit, a prohra systému, který v této zemi je."

Kauza Jiřího Hynka je již druhým vážným případem vydírání novináře, který Útvar pro odhalování organizovaného zločinu v poslední době řešil. Za přípravu vraždy redaktorky Mladé fronty Dnes Sabiny Slonkové byl na osm let odsouzen bývalý sekretář ministerstva zahraničních věcí Karel Srba, rozsudek však ještě není pravomocný.

22-10-2003