Ředitel Radia Praha: krátkovlnné vysílání končí, přecházíme plně na internet

V letošním roce oslavíme 75. výročí vzniku Radia Praha - zahraničního vysílání dříve Československého, dnes Českého rozhlasu. Jak už jsme ale v minulých dnech upozorňovali, 31. ledna vysílání na krátkých vlnách končí a Radio Praha přechází pouze na internet a satelit. Ředitele Radia Praha Miroslava Krupičky se Milena Štráfeldová zeptala, proč k tomu došlo?

Ředitel Radia Praha Miroslav Krupička
"Hlavním důvodem je krácení státního rozpočtu. Česká republika má relativně novou vládu, která se rozhodla nejít dále deficitním způsobem, a poměrně dramaticky snížila státní výdaje. To dopadlo na všechny resorty včetně ministerstva zahraničí, a protože Radio Praha je financováno ministerstvem zahraničí, tak se to šetření promítlo i do rozpočtu Radia Praha na r. 2011. My jsme museli, abychom přežili, udělat několik velkých změn. První změnou je ukončení vysílání na krátkých vlnách, a kromě toho od nás bohužel odchází i několik kolegů, museli jsme i propouštět."

Nicméně Radio Praha bude vysílat dál a hlavní platformou se stane internet. Jak se to promítne do podoby vysílání?

"Do podoby vysílání by se to nemělo promítnou nijak dramaticky. Zachováme vysílání v půlhodinových relacích, na které jsou posluchači zvyklí a které i některé naše partnerské stanice od nás odebírají. Obsah té půlhodiny se nijak dramaticky nezmění. Jsou to zprávy, dva až tři aktuální příspěvky a potom to, čemu říkáme rubriky, každý den na jiné téma. Změna bude trošku v tom, že konec relace bude hudební. Hlavní obsahovou změnou asi bude nedělní vysílání, které jsme se rozhodli také pojmout hudebně. Budeme našim posluchačům představovat různé hudební žánry z České republiky."

Radio Praha se ale z éteru úplně neztratí. My budeme dál spolupracovat se sítí rebroadcasterů. Kde všude?

"Já bych jen ještě řekl, že Radio Praha nevysílá jen na krátkých vlnách. Dodnes vysílá na řadě dalších platforem. Tou druhou je satelitní vysílání. My jsme v Evropě na satelitu ASTRA 3A, je to nekódované vysílání, takže kdokoliv v Evropě nás může poslouchat přes satelit. Málokdo také ví, že vysíláme na FM v Praze. Sice jenom ve třech jazycích, v angličtině, v němčině a v ruštině, ale i toto vysílání má svou důležitost pro zahraniční návštěvníky Prahy. Pak jsou to ti tzv. rebroadcasteři, síť partnerských stanic. Já jsem to právě teď počítal, v tuto chvíli máme 22 partnerů v šestnácti zemích. Z toho asi polovina jsou partnerské krajanské stanice, které přebírají české vysílání nebo některé jeho části. Dokonce jim některé rubriky nebo pořady vyrábíme na míru. Na těchto stanicích, z nichž asi největší je Radio SBS v Austrálii, jsou to ale i rádia ve východní Evropě, například v Daruvaru v Chorvatsku, samozřejmě mají také své posluchače. A pro nás je to v tuto chvíli velice příjemné mít někde platformu lokálního vysílače, buď někde ve východní Evropě nebo v Austrálii, na kterém můžeme vysílat a dostat se k úplně novým posluchačům, kteří by nás jinak přes krátké vlny nemohli poslouchat. A tou nejuniverzálnější platformou se pochopitelně stává internet."

Já bych v této souvislosti připomněla nejenom naši internetovou adresu www.radio.cz, my se ale teď daleko víc prezentujeme i přes společnou internetovou adresu Českého rozhlasu a spolu s rozhlasem přecházíme i na mobily. Je to tak?

"Je to tak. Vysílání Českého rozhlasu se také začalo soustředit více na internet. Nabízí živé vysílání v nejrůznějších formátech a my se tomu také přizpůsobujeme. Vedle formátu RealAudio a MP3, ve kterých vysíláme už řadu let, nabízíme dnes v živém streamu dva nové formáty AAC a WMA. Mobily jsou ještě trošku jiná věc, ale přes většinu chytrých mobilů je možné vysílání Radia Praha ve streamu poslouchat už dnes."