S komunisty se už u nás mluví?

21-06-2005

Velké porozumění vládlo na pondělní večerní schůzce vedení sociální demokracie a komunistů. Premiér Jiří Paroubek a předseda ČSSD Stanislav Gross na straně jedné, předseda KSČM Miroslav Grebeníček na straně druhé našli společnou řeč v některých více i méně důležitých otázkách. Znamená snad toto jednání začátek vystupování komunistů z dosavadního politického ghetta? I touto otázkou se zabýval Josef Kubeczka.

Premiér Jiří Paroubek, foto: ČTKPremiér Jiří Paroubek, foto: ČTK Na večerní schůzce v pražské Kramářově vile se lídři vládní sociální demokracie a opozičních komunistů shodli na tom, že o evropské ústavní smlouvě by lidé měli rozhodnout v referendu. O samotném textu euroústavy se podle premiéra Paroubka vůbec nejednalo.

"My jsme hovořili o přípravě zákona o lidovém hlasování, o referendu, o možnostech, jak zajistit přijetí tohoto zákona. A protože si obě strany myslí, že lidové hlasování je ta nejsprávnější cesta, pak to, jestli KSČM má jiný názor v této věci než ČSSD, v tuto chvíli není rozhodující."

Šéf komunistů Miroslav Grebeníček konstatoval, že s referendem nemá jeho strana žádný problém, naopak, všelidové hlasování podporuje.

"Naprostá shoda je v tom, že chceme věci posuzovat prostřednictvím referenda. Kéž by se podařilo přijmout buď zákon obecný nebo alespoň jednorázový. To odpovídá skutečnosti."

Podle dohody koaličních stran by se referendum o euroústavě mělo konat do 20 měsíců, v souladu s rozhodnutím summitu Evropské unie. Nejsilnější opoziční Občanská demokratická strana ale považuje po francouzském a nizozemském "ne" euroústavě dokument za mrtvý a referendum za zbytečné.

Představitelé obou jednající stran se shodli v některých dalších otázkách, mimo jiné na zájmu českých podniků v komunistické Číně, kterou premiér Paroubek v nejbližších dnech navštíví.

Někteří pravicoví politici ČSSD a premiéra Paroubka obviňují z toho, že otevírají komunistům cestu k podílu na vládě. A co o tom soudí politolog Bohumil Doležal?

"To, co on dělá, je další dost podstatný vstřícný krok směrem k integraci komunistické strany do našeho politického systému jako jeho organické, normální součásti. U nás se totiž stala taková nemilá věc. Na přelomu let 1989 a 1990 bylo možné komunistickou stranu zakázat, respektive ukončit její činnost, a tím přimět v ní organizované lidi, aby hledali nějaké jiné, nové cesty. Vlastně by to byl jakýsi pokyn k tomu, aby se sebou něco udělali. To se nestalo. Místo toho komunistická strana zůstala péči Václava Havla a spol. zachována, nicméně bylo stanoveno, že se s ní nikdo nebude bavit. Tato politika je naprosto neudržitelná a bylo do ní učiněno několik průlomů. Ten krok pana Paroubka, kdy se zúčastnil okázale inzerované schůzky, která se zabývala praktickými politickými problémy, je jenom další krok na té logické cestě."

21-06-2005