Senát navrhl sklupinu bratří Mašínů na vyznamenání

23-07-2004

Senátoři navrhli prezidentovi Václavu Klausovi na vyznamenání protikomunistickou odbojovou skupinu bratří Mašínů. Debata o vyznamenání šestice mužů, z nichž tři byli za komunistické éry popraveni, byla rozsáhlá a silně emocionálně zabarvená. Ocenění Mašínů podpořili především senátoři ODS, Klubu otevřené demokracie, lidovci a nezávislí. Proti byla sociální demokraté a komunisté. Podrobnosti má Jaromír Marek.

Akce bratrů Mašínů, a jejich čtyř dalších společníků z podzimu 1953 stále vzbuzuje v české společnosti rozporné reakce. Pro jedny jsou hrdinové, kteří se dokázali postavit se zbraní v ruce komunisté moci, pro jiné vrahové, kteří zabíjeli i nevinné lidi. Ve stejném duchu se vedlo i jednání v horní komoře parlamentu. Například Ladislav Macák z ČSSD například neváhal přirovnat Mašíny k teroristům.

"Jestliže někdo zabije nebo zraní někoho, kdo se v nesprávný čas objevil na nesprávném místě, tak můžeme s odstupem času říci, že někdo, kdo na sobě odpálí bombu a zabije lidi v autobuse, třeba Palestinec v Izraeli, že je také hrdina?"

Medaili Za hrdinství navrhuje Senát nejen šestičlenné skupině bratří Mašínů, ale i dalším 26 lidem. Pro byli především senátoři ODS, Klubu otevřené demokracie, lidovci a nezávislí. Proti byla sociální demokraté a komunisté. Návrh podpořilo 29 z 51 přítomných senátorů. Nutný byl souhlas nejméně 26 z nich. Mašínové žijí v USA, Paumer od roku 2001 v Pardubicích, zbývající tři členové jejich skupiny byli za komunistické éry popraveni. Milan Paumer, který se s Mašíny prostřílel do tehdejšího Západního Německa návrh senátorů vítá.

"Já jsem si zhluboka oddechl a řekl jsem si, že senátoři ukázali z čeho, z jakého materiálu jsou udělaní a že třeba vidí dál do budoucnosti a byl jsem šťastný."

Jste ve spojení s bratry Mašíny, hovořil jste s nimi o tom?

"Dozvěděl jsem se to odpoledne a hned jsem to telefonoval Pepíkovi a řekl jsem mu to. Byl celkem spokojený."

Teď je na prezidentu republiky, zda vám všem nebo jen někomu vyznamenání udělí. Jak osobně své šance vidíte?

"Já myslím, že si bude určitě kousat nehty, zda to má nebo nemá udělat. Já doufám, že to udělá."

Část veřejnosti je pro udělení vyznamenání a schvalují vaši akci, někteří vás odsuzují a jsou proti....proč si myslíte, že vaše akce z roku 1953 stále vzbuzuje rozporné reakce?

"V první řadě jsou tady komunisté, ti nás stále nazývají vrahy. Potom je zde skupinal idí, kteří jsou mladší a zatím si ještě dost nepřečetli o našem odboji. Je tady ale ještě skupina starších lidí, to jsou zahraniční vojáci, ať již z Východu nebo ze Západu, a ti si velmi přejí, abychom to vyznamenání získali."

23-07-2004