Šestnáctiletý učeň ubodal svého učitele

02-03-2004

Učeň ve Svitavách ubodal svého učitele. Jde o první případ, kdy násilí v české škole skončilo smrtí. Stalo se to při vyučování a učitel svým zraněním podlehl krátce po převozu do nemocnice. Více uslyšíte od Zdeňky Kuchyňové.

SOU ve Svitavách, kde učeň z druhého ročníku ubodal pedagoga, foto: ČTKSOU ve Svitavách, kde učeň z druhého ročníku ubodal pedagoga, foto: ČTK Blížil se konec první vyučovací hodiny. Učitel právě procházel třídou, když zjistil, že šestnáctiletý mladík nesedí ve své lavici. Napomenul ho a chtěl přesadit. Tehdy se na něj učeň vrhl a zasadil několik ran loveckým nožem.

"Jsem úplně zhrozený, protože se jednalo o jednoho z nejpoctivějších učitelů, které jsme tady měli."

uvedl ředitel učiliště Leoš Říha. Co učně k útoku vedlo, si nikdo nedokáže vysvětlit. Podle jeho bývalého učitele totiž patřil k nejklidnějším dětem, které kdy učil a škola mu šla dobře. O zvýšené agresi ve školách se hovoří už delší dobu. Tento útok je ale svým tragickým vyústěním podle psychologa Karla Humhala ojedinělý.

Bohuslav Šíbl (na nedatovaném snímku z rodinného archivu), foto: ČTKBohuslav Šíbl (na nedatovaném snímku z rodinného archivu), foto: ČTK "Říká se historicky, že se neustále zvyšuje agresivita dětí, ale je otázka, jestli je to skutečně tak anebo jestli se spíše zvyšuje informovanost o agresivních činech dětí, které se odehrály.

Domníváte se, že u učně, který pobodal svého pedagoga, to bylo zkratkovité jednání? Všichni ho totiž hodnotí jako klidného a bezproblémového žáka.

Ten čin sám o sobě je tak výjimečný, že pokud se nejednalo o nějaký závažný konflikt mezi ním a tím učitelem, který se stal jeho obětí, tak se domnívám, že to musel být projev alespoň krátkodobé poruchy psychiky, ale poruchy závažné. To znamená, jestli to byl čin zkratkovitý - asi také, ale myslím si, že tam hrála roli skutečně přítomnost nějaké závažné změny psychiky v momentě, kdy student se toho činu dopustil, v momentě, kdy toho pedagoga pobodal.

Domníváte se, že mohou pedagogové nějak poznat u svých studentů, jestli hrozí nějaká agresivita z jejich strany?

Ředitel Středního odborného učiliště ve Svitavách Leoš Říha, foto: ČTKŘeditel Středního odborného učiliště ve Svitavách Leoš Říha, foto: ČTK To je v poslední době předmětem diskusí, kdy se tvrdí, že jak roste složitost života, tak také rostou nároky na schopnost komunikovat. Já si myslím, že tam existuje taková cesta, že lidé, kteří pracují s lidmi, a pedagogové jsou z hototo hlediska opravdu typickou skupinou, tak že by měli rozvíjet svoje dovednosti, komunikovat s těmi dětmi a rozvíjet schopností empatie. To znamená rozpoznat, co se vlastně odehrává v psychice těch dětí, i když s nimi momentálně nemluví."

Zavražděného pedagoga hodnotí žáci rozporuplně. Pro jedny byl výborný učitel, který si dokázal zjednat pořádek a své věci rozumněl, pro jiné byl příliš přísný, některé žáky zesměšňoval. Otřeseni jsou i politici. Jak však uvedla ministryně školství Petra Buzková, žádná nová bezpečnostní opatření by podobné tragédii nezabránila. Učeň byl už policií obviněn z vraždy. Jako mladistvý může být odsouzen maximálně na pět let, ve vyjímečném případě až na deset let. Jde o první případ, kdy žák zabil svého pedagoga. Při pohledu na světové statistiky je však zřejmé, že dříve či později se něco takového dalo čekat. Podobné tragédie už nejsou v zahraničí ničím výjimečným.

02-03-2004