Smlouva školy s rodiči žáků

Josef Dobeš, foto: ČTK
0:00
/
0:00

V českém školství by mohlo dojít k revoluční změně. Ministr školství Josef Dobeš (Věci veřejné) totiž plánuje, že zástupci základních a středních škol budou s rodiči podepisovat smlouvu o chování dítěte ve výuce.

Josef Dobeš,  foto: ČTK
Podepsáním smlouvy by rodiče na sebe vzali odpovědnost za chování svého dítěte a zavázali se tak k plnění pravidel. Podle ministra školství Josefa Dobeše by se tím vyřešila vzrůstající agresivita dětí:

"První krok je debatovat s odborníky a širokou veřejností, co by v této smlouvě mělo být. Já mám takovou představu, že by tam mělo být třeba specifikováno, za jakých podmínek je možno odebrat nějaký předmět (dávám do závorky mobil), nebo by tam mohlo být, když je žák svým chováním nezvladatelný, jaká alternativa v tom vyučování by měla být, to znamená, že by si mohl jít sednout s výchovným poradcem či psychologem."

Ministr Dobeš čerpal pro svůj záměr podepisovat smlouvy s rodiči žáků inspiraci v zahraničí:

"Nějaká taková pravidla vzájemného soužití existují u soukromých subjektů, a my teď chceme o tom začít debatovat. Je to nápad, který vznikl ve volební kampani. Mně to připadalo jako důležité, když jsem se bavil s rodiči, a pak jsem zjistil, že ve Velké Británii něco takového existuje. Je to nápad, který je potřeba prodiskutovat. Já si nemyslím, pokud se na tom domluvíme, že bychom to uzákonili dříve než za dva roky. Dříve to není možné."

Český systém vzdělávání by se tak mohl přiblížit školám západního střihu. Tím, že by byl postup popsán ve smlouvě stvrzené rodiči, by škola měla ke svému jednání podporu od rodičů. Existence dohody má být navíc součástí školského zákona.

Učitelé a ředitelé škol ministrův nápad většinou vítají, ale stejně jako psychologové k němu mají i připomínky. Dětský psycholog Václav Mertin sice nápad vítá, ale zároveň upozorňuje na jeho slabá místa:

"Já si myslím, že učitelé mají opravdu problémy v tom, aby zajistili kázeň, a když není kázeň, tak se děti těžko mohou učit a mohou se něco naučit. Ovšem ta druhá reakce je, že to je samozřejmě mnohem složitější. Pan ministr dává dohromady základní školy a střední školy, a to úplně nejde, protože základní škola je ze zákona povinná a tam ten režim je asi trošinku jiný než na střední škole, která už je jaksi, řekl bych, dobrovolná."

Václav Mertin také upozorňuje na to, že na školách je málo psychologů, a zde by podle něj měl ministr Dobeš začít.

Podle ředitelky pražské Základní školy Na Smetance Hany Vítové už každá škola má navrhovaná pravidla ve školním řádu. Podle ní jsou tedy další smlouvy zbytečnou administrativní zátěží:

"Já bych doporučila v tomto případě zvážit, zda-li tam, kde narůstá agresivita žáků ve školách, by neměly být posíleny finanční prostředky na tzv. asistenty pedagoga, kteří by podle mne měli v těchto situacích pomáhat a napomáhat právě ke zklidnění takových žáků, eventuálně spolupráce se školním psychologem."

Stejný postup už dříve navrhovala Asociace učitelů základních škol.