Sněmovna schválila změny sazeb DPH

Letošní květen zřejmě přinese v České republice velké cenové přesuny. Poslanci totiž ve čtvrtek nejtěsnějším možným poměrem hlasů schválili výrazné změny daně z přidané hodnoty. Sazby budou pět a 19 procent místo současných pěti a 22 procent. Do základní 19procentní sazby se přesune řada zboží a služeb, ve snížené sazbě zůstanou jen některé základní potřeby. Podrobnější informace má Josef Kubeczka.

Zákon, schválený přes odpor opoziční Občanské demokratické strany a komunistů, ještě musí posoudit Senát a prezident republiky. Pokud projde i těmito schvalovacími procedurami, dojde v platbách daně z přidané hodnoty k výrazným změnám. Některé z nich upřesnil šéf sněmovního rozpočtového výboru Miroslav Kalousek.

"Od 1. května budou sazby DPH pět a devatenáct procent. Na snížené sazbě budou potraviny, léky, věci související s bydlením, zdravotnická zařízení, vodné a stočné a vstupenky na kulturu. Odkládá se posun do základní sazby u ubytovacích a hotelových služeb."

Ministr financí Bohuslav Sobotka,  foto: ČTK
Ministr financí Bohuslav Sobotka si pochvaluje, že státní pokladna získá peníze pro rodiny s dětmi a důchodce.

"Já jsem spokojen, protože ta konečná podoba nám umožní provést druhý krok, to znamená snížit daně pro pracující rodiny s dětmi a zrychlit odpisování pro podnikatele."

Jeho optimismus však nesdílejí občanští demokraté a komunisté. Ti stále tvrdí, že vládou navržená opatření dopadnou na občany jako zbytečné a příliš velké zdražení mnoha položek a služeb. Komunistický poslanec Jiří Dolejš je s konečnou podobou zákona velice nespokojen.

"Ten zákon byl připravovaný tak trošku na bázi improvizace, to znamená, že to není promyšlená daňová novela. Druhá věc je, že ten přesun položek není dostatečně kompenzován a v celé řadě případů není vynucen na harmonizací legislativy."

Přeřazení některých vybraných výrobků a služeb do základní, 19ti procentní sazby daně z přidané hodnoty, přinese zvýšení jejich cen. Dali to jasně najevo provozovatelé a podnikatelé, kterých se přesun do vyššího daňového pásma týká. Analytici tvrdí, že pro každou českou domácnost to znamená roční zvýšení výdajů o pět až deset tisíc korun. Podle Vladimíra Pikory z Volksbank CZ ale změny v dani z přidané hodnoty nezpůsobí výrazný růst cen. Projeví se jen mírným nárůstem inflace.

"V průběhu května by měly ceny vzrůst zhruba o 1,3 procenta a meziroční inflace by tak činila 3,3 procenta. Nedojde ovšem k úplnému nárůstu cen o celou daň. Dojde jenom k mírnému nárůstu kvůli tomu, že se také mírně sníží marže."

Prezidentka Sdružení podnikatelů v pohostinství a cestovním ruchu Miroslava Luprichová soudí, že řada podnikatelů v těchto službách zvýšení DPH neustojí a zkrachuje.

Avšak i podnikatelům se ve čtvrtek částečně ulevilo. Sněmovna totiž zrušila mimořádnou zálohu DPH, kterou měli podnikatelé hradit 50 procent běžné zálohy. Vybrání mimořádné zálohy navrhovalo ministerstvo financí jako kompenzaci výpadků státních příjmů, které způsobí fakt, že od 1. května už nebude při dovozu zboží do Česka na hranicích vyměřována DPH.