Soudci školí podnikatele

Jaromír Jirsa

Tento týden byl zahájen další cyklus vzdělávacích seminářů a diskusí pro podnikatele, který organizuje Soudcovská unie České republiky s cílem povznést právní vědomí v podnikatelské sféře. Kontakty soudců s podnikateli mohou samozřejmě vyvolávat různé spekulace. Soudcovská unie ale všechna podezření odmítá. Podrobnosti má Zdeněk Vališ.

Jaromír Jirsa
Na někdejšího ministra spravedlnosti Pavla Rychetského musely jít asi mdloby, když se před časem dozvěděl, co soudci zamýšlejí. A hned jim prý také pohrozil kárným řízením. Předseda Soudcovsko-podnikatelského výboru Soudcovské unie Libor Vávra, jinak předseda Obvodního soudu pro Prahu 1, říká, že se nějakých sankcí nebojí. Rychetský si podle něj ani nenechal celý projekt vysvětlit.

"On neznal ani důvody, ani podmínky, ani princip fungování. Takže předpokládám, že stávající ministr spravedlnosti se minimálně s tímto projektem seznámí a proto se jeho kroků vůbec bát nemůžu."

Vznik odborné platformy, kde se setkávají soudci s podnikateli, je už běžný v zahraničí. V Česku vlastně taková platforma vznikla na podkladě zprávy, kterou pro tehdejšího ministra spravedlnosti Otakara Motejla zpracoval po stáži v Česku Sir Antony Colman z Londýnského obchodního soudu. Právě on doporučil vytvoření soudcovsko-podnikatelských výborů. Podle prezidenta Soudcovské unie Jaromíra Jirsy čekali soudci dlouho, zda se tohoto podnětu někdo na Ministerstvu spravedlnosti ujme. Jelikož se nic nedělo, převzali před rokem iniciativu sami soudci, respektive jejich profesní organizace. Soudci na seminářích a diskusích vysvětlí podnikatelům lépe než kdo jiný, proč právo prosazují a vykládají tak a ne jinak. Zároveň ale, jak uvádí Jaromír Jirsa, se sami při těchto diskusích také učí.

"Právo obchodní musí být logicky ve svém vývoji do jisté míry pozadu za stále se měnící a vyvíjející ekonomikou. Soudci ze svých kanceláří mohou být trochu izolováni a nemusí až tak pružně reagovat na všechny trendy, moderní trendy, které podnikatele trápí, a které se pak odráží v soudním řízení."

Jirsa tvrdí, že při setkávání soudců s podnikateli není ohrožena soudcovská nezávislost při rozhodování.

Libor Vávra
"Takovým základním pravidlem, které jsme si hned na počátku určili, je to, že v žádném případě není přípustné, abychom řešili na těchto seminářích věci nebo spory, které podnikatelé momentálně řeší a nejsou ukončeny."

A předseda Soudcovsko-podnikatelského výboru Libor Vávra k tomu dodává.

"Právě transparentnost toho projektu je obrovskou výhodou. Každý si může zpětně i za léta přečíst, jakého semináře se ten který podnikatel zúčastnil a který ze soudců byl u toho semináře přítomen. Čili kdokoliv, kdo se stane případnou protistranou takového podnikatele může namítnout podjatost. A může to udělat i soudce sám. Oproti jiným setkáním, ke kterým zákonitě musí docházet, protože žijeme v jednom státě, je to tedy méně nebezpečné, než když se potkáme třeba v tramvaji."

Red: Členství v Soudcovsko-podnikatelském výboru za poplatek 120 tisíc korun ročně je otevřeno pro všechny podnikatelské subjekty, ať už to jsou malé firmy nebo nadnárodní společnosti. Soudci ale mají právo veta, tedy právo odepřít bez udání důvodů vstup některému podnikatelskému subjektu. Jaké to třeba mohou být důvody, naznačil Jaromír Jirsa.

"Firma Vonásek je parta podvodníků, tak si nepřejeme mít s ní nic společného."