Soukromí majitelé domů chtějí žalovat český stát kvůli regulaci nájemného o 30 až 50 miliard korun

Praha
0:00
/
0:00

Soukromí majitelé domů chtějí žalovat český stát kvůli regulaci nájemného minimálně o 30 až 50 miliard korun. Spočítali, že zhruba o tolik by přišli jen od roku 2002, kdy Ústavní soud řekl, že na regulaci nesmějí prodělávat pronajímatelé.

Tlak na vládu, která už léta otálí s deregulací nájemného, sílí. Zdvihá se vlna žalob, v nichž se chtějí majitelé domáhat odškodnění za to, že je stát nutí pronajímat za ceny, které jim nestačí na údržbu domů. Občanské sdružení majitelů domů teď oznámilo, že zažaluje Českou republiku u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku a bude se domáhat 30 až 50 miliard korun, potvrdil Petr Doležal.

"Cílem je, aby se ČR podrobila nálezům Ústavního soudu, které máme už čtyři. Teď existuje precedent polské majitelky a je nutno podotknout, že v Polsku mají majitelé domů situaci mnohem lepší. Mají takovou situaci, kterou chce dosáhnout ministr Paroubek za 8 let."

Podle rozhodnutí soudu ve Štrasburku z minulého týdne, by sousední Polsko mělo změnit deregulaci nájemného do půl roku tak, aby na ní majitelé domů neprodělávali. Náměstek ministra pro místní rozvoj Ivan Přikryl nepovažuje věc za tak dramatickou, jak se na první pohled zdá. Jak uvedl, soud pro lidská práva řešil polský případ deset let. Česká exekutiva připravuje právní úpravu a je zbytečné žalobu podávat. Majitelé domů však upozorňují, že se u nás na nájemném vybere pouze polovina toho, kolik je třeba k udržování nemovitosti. Problém není u nově uzavíraných smluv, ale nájmů, které přešly z doby minulého režimu. Například v Praze se ceny nájmů pohybují kolem 37 korun z metru čtverečního, což podle majitelů domů nepokryje ani náklady prosté reprodukce.

"Nájemné by mělo činit tři procenta z reprodukční pořizovací ceny a když počítáme při dnešních cenách stavebních prací, tak dojdeme k částce 50 až 70 korun. Takže to je ten rozdíl, o který v podstatě majitelé domů přichází a kterým ze svého subvencují nájemníky."

Podle analytické skupiny Patria Online ztráta majitelů domů s byty s regulovaným nájemným přesahuje ročně 21 miliard korun. Úplná deregulace nájmů a z toho plynoucí nutnost platit potřebné příspěvky na bydlení by sice znamenala zatížení státního rozpočtu, ale podle analytiků by tato suma byla nižší, než vzpomínaných 21 miliard. Právě nepoměr mezi regulovaným a tržným nájemným je jedním z důvodů, že se se stále neuvolňuje trh s byty a znemožňuje i stěhování za prací.

Podle ministerstva pro místní rozvoj by se zvyšování nájemného mělo vyřešit do půl roku. Plánuje zvyšovat nájmy v bytech s regulovanými cenami maximálně o osm procent za rok. Jak uvedl náměstek ministra Ivan Přikryl, měl by platit princip, že pokud nedojde mezi pronajímatelem a nájemcem k dohodě, může vlastník jednostranně nájemné zvýšit na cenu, kterou propočte určitým procentem z tržní ceny nemovitosti.

"Máme důvodné obavy z toho, že by takový návrh mohl být chápán jako sociálně velice tvrdý, tak rozdíl mezi tou stávající regulovanou a nově vypočítanou hladinou chceme odstupňovat řekněme v průběhu čtyřech pěti let."

Poprvé by se činže podle tohoto návrhu měly zvýšit k 1. lednu 2006. Majitelé domů však považují růst nájmů za pomalý. Naopak s ním souhlasí zástupci nájemníků. Problém regulace nájemného se v České republice týká zhruba 750.000 bytů, tedy téměř pětiny trvale obydlených bytů. Soukromým majitelům patří kolem 300.000 bytů, ostatní byty vlastní obce.