Špidla: vstupem do EU lépe uhájíme své zájmy

30-04-2004

Od páteční půlnoci se ČR stane součástí EU, premiér Špidla považuje tuto událost za historický okamžik, který zemi umožní v Evropě lépe hájit a prosazovat své zájmy. Jak řekl, nesdílí obavy českého prezidenta Václava Kaluse, že země přijde o část své suverenity. Více Jaromír Marek.

Premiér Vladimír Špidla na Evropském trhu v dolní části Václavského náměstí v Praze, kde právě začaly oslavy vstupu do Evropské unie, foto: ČTKPremiér Vladimír Špidla na Evropském trhu v dolní části Václavského náměstí v Praze, kde právě začaly oslavy vstupu do Evropské unie, foto: ČTK "Mohu říci, že ČR bude sdílet svoji suverenitu a dostane se do pozice, která bude do posledního puntíku stejná jako např. pozice Velké Británie. Myslím si, že nikdo neřekne, že třeba Británie ztratila vstupem do EU svoji nezávislost. ČR naopak vstupem do EU de facto posílí svoji suverenitu, posílí svoji schopnost hájit a prosazovat své zájmy," prohlásil premiér Vladimír Špidla posledním setkání s novináři před vstupem do unie. Jak dále uvedl, je přesvědčen také o tom, že Česko přispěje k prohlubování a tvorbě evropské identity. V souvislosti se vstupem do EU se po celé zemi koná řada koncertů a vystoupení, mnozí pozorovatelé ale poukazují na to, že Češi nyní, více než vstupem do unie, žijí MS v ledním hokeji. Co na to premiér Špidla?

"Pokud jde o hokej....jednak je to opravdu zajímavá a zábavná hra, ale skoro bych se vsadil, že i třeba ve Velké Británii se lidé zajímají o fotbal než o politiku. U nás je to trochu komplikovanější, protože nevím, jestli se víc zajímají o fotbal nebo o hokej."