Stále více Čechů se voleb do Evropského parlamentu nezúčastní

08-01-2004

Za čtyři měsíce vstoupí Česká republika do Evropské unie. V červnu se proto konají na našem území volby do Evropského parlamentu. Nejnovější průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění však ukazuje, že až 26 procent dotázaných občanů volit nepůjde. Od roku 2001 toto číslo stouplo o celých osm procent. Kde se bere nechuť Čechů účastnit se těchto voleb?

V ČR klesá počet lidí, kteří jsou rozhodnuti hlasovat ve volbách do Evropského parlamentuV ČR klesá počet lidí, kteří jsou rozhodnuti hlasovat ve volbách do Evropského parlamentu "Těch důvodů je několik. Jednak je to nevyzkoušené. Zkušenost ovlivňuje mínění lidí, k čemu je to dobré, nebo není. Druhá věc je, že pro ně jsou daleko přitažlivější volby, pokud se týkají nejbližšího okruhu. Když vynecháme volby do Poslanecké sněmovny ČR, které jako se zavedly od roku 1990, nepřitažlivější jsou volby obecní. Od obecních voleb k voleb do Evropského parlamentu je obrovský dosah."

Tvrdí politolog Bohumil Doležal. Ovšem poslední dva roky i výrazně poklesl počet lidí, kteří na otázku: "Jste ochotni hlasovat ve volbách do Evropského parlamentu?", odpověděli: "Rozhodně ano.". Zatímco v roce 2001 by šlo volit 65 procent lidí, v roce 2002 to bylo 62 procent a na přelomu loňského a letošního roku ještě o pět procent méně, tedy 57 procent. Podle Bohumila Doležala to souvisí se zdrženlivou politikou k Evropské unii dvou nejsilnějších politických stran a to - Komunistické strany Čech a Moravy a Občanské demokratické strany.

"Myslím, že to souvisí s preferencemi KSČM a ODS. Čím více jejich preference rostou, tím více lidí ovlivňují, a tím více lidí nevěří ve smysluplnost těchto voleb. Ne že by lidé tyto volby považovali za hrůzu nebo zkázu, ale nepovažují je za důležité. Říkají, že je na nich něco divného, u toho nemusím být."

Podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění si Češi přejí, aby český poslanec v Evropském parlamentu byl nezávislou osobností. Tento názor zastávají dvě třetiny lidí. To, že by měl být členem politické strany, si myslí jen 15 procent. Přitom kandidát do Evropského parlamentu musí být do voleb delegován politickou stranou. Ukazuje se, že Češi jsou málo informovaní o pravidlech Evropské unie. Lidé nevěří, že Evropský parlament může ovlivnit jejich každodenní život, tvrdí politolog Doležal.

"Čím méně se lidem zdá být důležité těleso, do kterého volí, tím více platí zákonitost kouzelného zaklínadla - nezávislá osobnost. Ukazuje se, že lidé nejsou přesvědčeni o tom, že může Evropský parlament smysluplně ovlivnit jejich každodenní život."

Dodejme, že Česko bude mít v Evropském parlamentu 24 křesel.

08-01-2004