Stránky nejen pro turisty, ale pro všechny cizince

13-07-2006

Ve čtvrtek dopoledne se na světové síti objevila nová internetová adresa. Přesněji - samotná adresa není nová, s tou už se čtenáři a návštěvníci internetu mohli v minulosti setkat. Nový je ale obsah.

Na stránkách www.czech.cz teď najdete prezentaci České republiky, která je podle náměstka ministra zahraničních věcí Pavla Svobody neobvykle komplexní:

"Musíme se pochlubit tím, že srovnatelné státy nemají web podobného obsahu a podoby, jaký máme my. Srovnatelné weby se věnují pouze turistickým a podnikatelským aktivitám, tedy oblastem, kde jde - v uvozovkách - jen o peníze. Kdežto cílem tohoto webu je vylepšit celkovou image České republiky."

Kdo je teda adresátem nového webu?

"Cílovou skupinou pro tento web jsou cizinci. Nejenom turisté, nejenom podnikatelé, ale například i osoby, které chtějí pracovat v České republice, osoby, které chtějí studovat v České republice a tak dále."

Motto webových stránek www.czech.cz charakterizovala ředitelka odboru zahraniční prezentace ministerstva Jana Adamcová těmito slovy:

"Byl jsem na spoustě míst, ale jen jednu zemi znám dokonale."

A doplnila slova Pavla Svobody o obsahu stránek:

Pavel Svoboda, foto: Zdeněk VališPavel Svoboda, foto: Zdeněk Vališ "K tomu dynamickému obsahu velmi stručně: je vlastně denně aktualizována o zpravodajství a častou jsou tam také měněny různá publicistická témata. Zajímavé na tom zpravodajství je, že je vybíráno pro každou jazykovou mutaci jiné. To znamená, že třeba informace o České republice, která se specificky vztahuje k Německu, tak je jenom v německé mutaci, když se specificky vztahuje třeba k Británii, tak je v anglické mutaci, zjednodušeně řečeno."

Tady se žádá dodat, že v současnosti jsou stránky www.czech.cz provedeny ve třech jazycích: kromě češtiny si můžete o České republice číst také anglicky a německy. Další tři mutace - francouzská, španělská a ruská - přibudou pak v dalších letech. Za tu dobu se bude vyhodnocovat zájem návštěvníků a čtenářů a podle významněji zastoupených destinací by se pak mohlo uvažovat také o dalších jazykových mutacích.

A ředitelka odboru zahraniční prezentace ministerstva Jana Adamcová ještě dodala:

"My jsme se snažili ten web dělat maximálně interaktivní, aby se nám na něj uživatelé vraceli, aby si zvykli na to, že tam najdou natolik aktualizované informace, že má smysl se vracet. Proto tam najdete týdně aktualizované ankety, najdete on-line rozhovory, je tam velmi mnoho dalších zajímavých odkazů, například co máme společného s jednotlivými státy světa a podobně. Velmi důležitý je také kalendář akcí, kde si vždycky můžete vyhledat, co se v daný den děje."

13-07-2006