Symboly české státnosti

Svatováclavská koruna

Opět po pěti letech budou moci návštěvníci od čtvrtka shlédnout na Pražském hradě symboly české státnosti - korunovační klenoty. Blíže k tomu Zdeněk Vališ.

Svatováclavská koruna
Držitelé sedmi klíčů, kteří ve středu dopoledne vyzvedli korunovační klenoty, si mohli připadat jako v pohádce o tajemném pokladu, uloženém za sedmery zámky na nejposvátnějším místě země v samém srdci katedrály sv. Víta. A možná také podvědomě pocítili jakousi posvátnou bázeň. Vždyť císař Karel IV. si pro svatováclavskou korunu vyžádal u papeže zvláštní bulu, která korunu speciálně posvěcuje a chrání. Jednoduše řečeno, každý, kdy by s korunou českých králů neoprávněně manipuloval, bude stižen hroznou kletbou. Prý se tato kletba stala osudnou také pro říšského protektora Reinharda Heydricha. Prezident, premiér a další současní držitelé klíčů si ale na korunovační klenoty nesáhli. Manipulace s nimi, jak říká kunsthistorička Eliška Fučíková, má svá pravidla.

"Do ruky je nemůže brát každý, protože se s nimi musí jednat v rukavicích a velmi opatrně. Je to velmi složitý proces."

Korunovační plášť
Korunovační klenoty, tedy svatováclavská koruna, královské jablko a žezlo, přežily staletí. Přestože jsou už řadu let uchovávány ve velmi stabilním prostředí, nesrovnatelném se středověkými podmínkami, procházejí před vystavením důkladnou kontrolou.

"Přijde zlatník, který se o ně stará, prohlédne je a zjistí, zda je potřeba něco napravit, přeleštit, upevnit. Když je všechno v pořádku, mohou se klenoty vystavit."

Největší pozornosti návštěvníků se vždy těší zejména svatováclavská koruna. Její historický a symbolický význam spočívá v tom, že s ní byli korunováni téměř všichni čeští králové. Na hlavě ji ovšem neměli z politického hlediska velmi významní dva Habsburkové, Josef II. a František Josef I. Odborníci oceňují na koruně kromě nevyčíslitelné kulturní hodnoty také to, že jde o velice významný produkt dvorských dílen Karla IV. Zároveň se ale většinou zdráhají uvést, který z 96 kamenů umístěných na koruně je nejcennější.

Korunovační jablko
"Cena těch kamenů je největší v jejich stáří a v použití klenotnickým způsobem. Ty kameny jsou zcela mimořádné svou velikostí a zpracováním. Jen menšina z nich je broušena tím klasickým způsobem, který známe dodnes. Většina z nich je takzvaně muglována, to znamená, že je jenom na povrchu vyleštěna a že si udržela svůj přírodní tvar."

Korunovační klenoty ale nebudou jedinou atrakcí zahajované mimořádné expozice. Na návštěvníky čekají i jiné historicky nesmírně cenné předměty, mající vztah ke korunovaci českých králů.

"K tomu klasickému souboru patří ještě korunovační plášť a od 16. století byl používán v rámci korunovace českých králů také korunovační kříž, který se obvykle s klenoty vystavuje. A samozřejmě také tzv. svatováclavský meč, který sice není památkou na sv.Václava, ale s touto tradicí žije už od 14. století, kdy byl pravděpodobně vyroben náhradou asi za nějakou starší relikvii."

České korunovační klenoty už sice dávno ztratily svůj politický význam, přesto zřejmě všichni mají někde hluboko pod kůží vryto, že ono spojení země koruny České znamená víc znamená víc než královský odznak. A v tom je možná i kus tajemství, proč lidé dokáží stát o dlouhé hodiny ve frontě pro ten krátký okamžik v jejich blízkosti. Připomeňme ještě, že expozice na Pražském hradě potrvá do 13. července.