Táňa Krempaská chce dovést české volejbalistky na ME

26-05-2006

Nová trenérka českých volejbalistek Táňa Krempaská s týmem ještě neodehrála žádné oficiální utkání, ale už si připsala první velký úspěch. Získala zpět hráčky, které v minulých letech reprezentovat nechtěly. Národní tým čeká kvalifikace na ME 2007 a před trenérkou stojí jasný úkol - postoupit.

Táňa Krempaská, Foto: www.taniakrempaska. wz.czTáňa Krempaská, Foto: www.taniakrempaska. wz.cz Jak těžké bylo pro novopečenou reprezentační trenérku přesvědčit volejbalistky k opětovnému obléknutí národního dresu?

"Oslovila jsem je s tím, aby to nebraly jako povinnost, ale aby chtěly reprezentovat. Potom se mi každá hráčka vyjádřila, nikoho jsem nenutila. Člověk to musí dělat se srdcem, tzn. že všechny hráčky chtějí český volejbal zase dát do Evropy."

Ve čtyřčlenné kvalifikační skupině se všechna družstva utkají každý s každým a to systémem dvou turnajů. První začíná už o tomto víkendu v Maďarsku. Krempaská ukazuje na největšího soupeře.

"Samozřejmě klíčový zápas bude asi proti Ukrajině, bohužel hrajeme ho hned v pátek, ale i když by se nám nepodařilo vyhrát v Maďarsku, můžeme uspět v Opavě. Já stále doufám, že s touto partou to zvládneme, i když to bude těžké."

Právě v Opavě se bude hrát druhý turnaj a tam je naplánován zápas s favorizovanou Ukrajinou až jako úplně poslední utkání. Bude to podle trenérky klíčový duel celé kvalifikace?

"Může, ale záleží i na dalších zápasech. Samozřejmě nevylučuji ani Maďarky, můžou překvapit."

Pochopitelně kvalifikovat se na evropský šampionát by bylo skvělé. Ještě krásnější zprávou by však byla účast na OH v Pekingu. Tím si ovšem trenérka zatím nechce zatěžovat mysl.

"To je strašně daleko. I jako hráčka jsem vždy chtěla jít co nejdál. Podařilo se mi dostat na MS. Jsou to velké cíle, sny - takže já to budu brát postupně, nejdříve kvalifikaci a pak..."

Po počáteční neochotě nakonec Táňa Krempaská určila i příčiny, proč u nás v posledních deseti letech začal ženský volejbal výsledkově zaostávat za mužským.

"K tomu se nemůžu vyjádřit. - Myslím si, že někde se stala chyba. Určitě v předchozích letech nehrály holky v nároďáku špatně. Já stále tvrdím, že v Evropě patříme mezi špičku, ale asi to nebylo vedené tak, jak by si to holky představovaly."

26-05-2006