Temelín čelí stížnostem ve Štrasburku

Po delší době je opět rušno kolem jihočeské jaderné elektrány Temelín

Po delší době je opět rušno kolem jihočeské jaderné elektrány Temelín. Kvůli možné výstavbě dalších jaderných zařízení podali její odpůrci žalobu k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Občanské sdružení V havarijní zóně také tvrdí, že v elektrárně nebyly na jednom ze zařízení provedeny kompletní bezpečnostní zkoušky. Situací se zabývala Zdeňka Kuchyňová.

Občanské sdružení V havarijní zóně podalo do Štrasburku stížnosti dvě. V první z nich si stěžuje, že Češi nemají možnost účastnit se rozhodování o jaderné energetice. Stížnost už dvakrát jako neoprávněnou odmítl Ústavní soud a většinou tento typ žalob nepřijímají ani ve Štrasburku. Specifikum českého případu je však podle právníků v tom, že lidé neměli možnost hájit svá práva před vnitrostátními orgány. Účast veřejnosti ve správních řízeních týkajících se jaderné energetiky totiž vylučuje atomový zákon z roku 1997. A jak odhaduje šance u soudu představitel sdružení Vladimír Halama?

"Ta šance tady je, pokud jsme o tom diskutovali, tak je to tak 50 na 50. Jde vlastně o tu morální stránku. My se domníváme, že česká energetická politika je dnes zaměřena na velké zdroje. Takže si myslíme, že pokud by se nám podařilo, aby atomový zákon odpovídal demokratickým zásadám v Evropě, tak by to bylo plus."

Ekologové se totiž obávají úvah ministerstva průmyslu a obchodu o možné výstavbě nové jaderné elektrárny v moravských Blahutovicích.

Druhá stížnost, která putuje z Česka k mezinárodnímu soudu, se týká bezpečnosti jaderné elektrárny. Jak uvádí právník sdružení František Korbel, jeden ze subdodavatelů tvrdí, že dílo zcela nedokončil, nebylo mu zaplaceno a zejména nebyly provedeny potřebné zkoušky. I přesto jej generální dodavatel předal do užívání.

"Jde zejména o montážní práce na potrubních na obou blocích jaderné elektrárny. Konkrétní zhotovitel těchto součástí tvrdí, že nikdy odzkoušeny nebyly. Jedná se o dílo v řádu miliónů.

Proč o této skutečnosti subdodavatel neinformoval Státní úřad pro jadernou bezpečnost?

Úřad informován byl a touto věcí se zabýval. Nicméně dosud nevydal žádné stanovisko i proto se sdružení odpůrců jaderné elektrány domáhá zastavení jaderné reakce cestou soudní, tedy podáním žaloby."

Jakékoliv pochybení však jaderná elektrárna Temelín ústy svého mluvčího Milana Nebesáře odmítá a dodává, že jde spíše o spory mezi firmami.

"ČEZ, naše společnost, obdržela od generálního dodavatele úplnou dodávku, včetně dokladů o provedených zkouškách, včetně veškeré dokumentace. To znamená i o stavu skutečného zajištění jakosti. Takže si myslím, že to podání, které neuspělo u českého soudu, nemá nárok uspět u mezinárodního soudu ve Štrasburku, protože naše firma má v tomto směru všechny dokumenty v pořádku."

Soud ve Štrasburku by se měl podle právníků těmito stížnostmi zabývat během několika měsíců. Loni Češi adresovali Mezinárodnímu soudu pro lidská práva 465 stížností.