Temelín čelí stížnostem ve Štrasburku

06-10-2003

Po delší době je opět rušno kolem jihočeské jaderné elektrány Temelín. Kvůli možné výstavbě dalších jaderných zařízení podali její odpůrci žalobu k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Občanské sdružení V havarijní zóně také tvrdí, že v elektrárně nebyly na jednom ze zařízení provedeny kompletní bezpečnostní zkoušky. Situací se zabývala Zdeňka Kuchyňová.

Občanské sdružení V havarijní zóně podalo do Štrasburku stížnosti dvě. V první z nich si stěžuje, že Češi nemají možnost účastnit se rozhodování o jaderné energetice. Stížnost už dvakrát jako neoprávněnou odmítl Ústavní soud a většinou tento typ žalob nepřijímají ani ve Štrasburku. Specifikum českého případu je však podle právníků v tom, že lidé neměli možnost hájit svá práva před vnitrostátními orgány. Účast veřejnosti ve správních řízeních týkajících se jaderné energetiky totiž vylučuje atomový zákon z roku 1997. A jak odhaduje šance u soudu představitel sdružení Vladimír Halama?

"Ta šance tady je, pokud jsme o tom diskutovali, tak je to tak 50 na 50. Jde vlastně o tu morální stránku. My se domníváme, že česká energetická politika je dnes zaměřena na velké zdroje. Takže si myslíme, že pokud by se nám podařilo, aby atomový zákon odpovídal demokratickým zásadám v Evropě, tak by to bylo plus."

Ekologové se totiž obávají úvah ministerstva průmyslu a obchodu o možné výstavbě nové jaderné elektrárny v moravských Blahutovicích.

Druhá stížnost, která putuje z Česka k mezinárodnímu soudu, se týká bezpečnosti jaderné elektrárny. Jak uvádí právník sdružení František Korbel, jeden ze subdodavatelů tvrdí, že dílo zcela nedokončil, nebylo mu zaplaceno a zejména nebyly provedeny potřebné zkoušky. I přesto jej generální dodavatel předal do užívání.

"Jde zejména o montážní práce na potrubních na obou blocích jaderné elektrárny. Konkrétní zhotovitel těchto součástí tvrdí, že nikdy odzkoušeny nebyly. Jedná se o dílo v řádu miliónů.

Proč o této skutečnosti subdodavatel neinformoval Státní úřad pro jadernou bezpečnost?

Úřad informován byl a touto věcí se zabýval. Nicméně dosud nevydal žádné stanovisko i proto se sdružení odpůrců jaderné elektrány domáhá zastavení jaderné reakce cestou soudní, tedy podáním žaloby."

Jakékoliv pochybení však jaderná elektrárna Temelín ústy svého mluvčího Milana Nebesáře odmítá a dodává, že jde spíše o spory mezi firmami.

"ČEZ, naše společnost, obdržela od generálního dodavatele úplnou dodávku, včetně dokladů o provedených zkouškách, včetně veškeré dokumentace. To znamená i o stavu skutečného zajištění jakosti. Takže si myslím, že to podání, které neuspělo u českého soudu, nemá nárok uspět u mezinárodního soudu ve Štrasburku, protože naše firma má v tomto směru všechny dokumenty v pořádku."

Soud ve Štrasburku by se měl podle právníků těmito stížnostmi zabývat během několika měsíců. Loni Češi adresovali Mezinárodnímu soudu pro lidská práva 465 stížností.

06-10-2003