TV NOVA má deset let

07-01-2004

Televize Nova oslaví zanedlouho deset let svého trvání. Za uplynulá léta se stala nepřehlédnutelným fenoménem, který je jen málokomu lhostejný. Češi se rozdělili na dva tábory: příznivce a odpůrce. Pro někoho se stala Nova symbolem podnikatelského úspěchu a skvělé zábavy, pro jiné symbolem pokleslého vkusu. Více Jaromír Marek.

Když v únoru roku 1994 začala televize Nova vysílat byla první soukromou celoplošnou televizí v celém bývalém východním bloku. Stačil rok a Nova se mohla chlubit rekordní sledovaností i v evropském měřítku: v létě 1995 se na ni dívaly tři čtvrtiny všech diváků. Její zpravodajství si dodnes každý večer zapínají miliony lidí, například rekordní Televizní noviny z 1. ledna 2001 vidělo 4,5 milionu diváků. V čem spočívá klíč k úspěchu? Na to jsem se zeptal ředitele programu a moderátora Televizních novin Pavla Zuny.

"Věřím, že úspěch spočívá v tom, že zpravodajství současně nepomíjí nic, co je opravdu pro lidi v této zemi důležité a zároveň to podává formou, která je pro ně srozumitelná a v některých případech i zábavná. To je hlavní klíč k úspěchu."

Co nového přinesla Nova nejen ve zpravodajství, ale i v celém programu?

Výkonná ředitelka TV Nova Libuše Šmuclerová, foto: ČTKVýkonná ředitelka TV Nova Libuše Šmuclerová, foto: ČTK "Myslím, že je toho hodně. Mluvíme-li o zpravodajství, je to nové pojetí, které zde do té doby nebylo. Já byl tehdy v České televizi a my se tomu zpočátku s arogancí vysmívali a vidíte. Dnes je to naše zpravodajství nejúspěšnější cyklický pořad. Stejné to bylo např. v zábavě. Dá se říci, že Nova znovuobjevila českou televizní zábavu."

Právě televizní zábava v nováckém střihu je další nový fenomén. V jejích estrádách se na obrazovku znovu vrátily tváře známé z normalizační televize, Nova vytvořila i řadu vlastních hvězd. Sledovanost je vysoká, kritikové však skřípou zuby a mluví o pokleslosti televizní zábavy. Otec televizních show a šéf zábavy Ivan Rossler k tomu říká.

"Víte, já to často přirovnávám ke gastronomii. Když půjdete do hospody IV.cenové skupiny, dostanete tam pivo a guláš. Je-li to dobrý guláš a dobré pivo, tak vám to udělá radost. Rozhodně tam najdete víc lidí než když půjdete do luxusní restaurace na ústřice a exkluzivní víno. Obojí má ale smysl."

Televize NOVA má za sebou i skandály velkého formátu. Kvůli sporným podnikatelským aktivitám jejího zakladatele a donedávna i šéfa, Vladimíra Železného, musel Český stát zaplatit v arbitráži 10,5 miliardy korun na odškodném pro původní investory. Nova byla často kritizována i za to, že se zpronevěřila původní vizi. Licenci totiž nedostala coby továrna na peníze, ale pro slib zpravodajsko-publicistické stanice. NOVA však všechna obvinění vždy ustála. Častým kritikem byl i ministr kultury Pavel Dostál. Ovšem i ten už, jak se zdá, rezignoval.

"Já respektuji, že privátní televize má jinou tvář než televize veřejnoprávní. Pokud mám chuť, pustím si i TV Nova, hlavně kvůli filmům. Jen mně vadí, že mně v jeho průběhu nabízejí vložky, které ke svému životu nepotřebuji."

Diváci televizi NOVA milují. O tom svědčí i údaje o sledovanosti. Od roku 1997, kdy byly v Česku zavedeny takzvané peoplemetry, se mezi padesátku nejledovanějších pořadů podařilo konkurenčním televizím dostat jen čtyři tituly. Rekord ve sledovanosti drží pořad TV Nova Miss desetiletý z října 97, který vidělo bezmála 5 milionů diváků.

07-01-2004