Uplynulo 34 let od vstupu vojsk Varšavské smlouvy do ČR

21-08-2002

Před 34 lety obsadila tehdejší Československo vojska pěti států Varšavské smlouvy. Násilně tak ukončila pokus o obnovu života v zemi. Invaze si vyžádala několik desítek mrtvých a stovky raněných. Uctít jejich památku a připomenout význam události pro naš současný život přišli k budově českého rozhlasu představitelé českého státu.

Kancléř prezidenta, předsedové obou komor našeho parlamentu, starosta Prahy 2, zástupci ministerstva obrany a generální ředitel Českého rozhlasu položili před budovou dnes veřejnoprávního rozhlasu věnce na památku obětí 21. srpna 1968. Předseda poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek vystoupil v této funkci ve středu poprvé před veřejností:

"Chci nesouhlasit s tím, aby byl zdůrazňována dělící čára mezi politikou a občany. Cítím to jako naši nešťastnou tradici. Vnímám to tak, že i politici jsou občany a že také občané vstupují do veřejného prostoru a říkají své názory. A minimálně v roce 1968 utvořila politika občanům prostor, aby se začali projevovat. A já si pamatuji, jaká důvěra se tehdy mezi politikou sa občany začala projevovat a ve vznikajícím prostoru jsme mohli existovat společně."

Zaorálkova slova Radiu Praha potvrdila pamětnice, tehdejší redaktorka Mladého světa Miluše Tikalová.

"To je pravda, to se prolomilo. Politici přišli třeba na setkání mládeže do Slovanského domu, nikdo nás neokřikoval, normálně se dikutovalo, člověk už se těch politiků neštítil."

Před čtyřiatřiceti lety se ovšem tehdejší Československo probudilo do hrůzného rána. V noci z 20. na 21. srpna naší republiku násilně obsadila vojska Varšavského paktu. Dnes na událost pamětníci vzpomínají s nostalgií, ale taky s humorem.

"Dlouho do noci jsem psala velkou reportáž pro Mladý svět o českých baráčnících. Ve dvě v noci jsem se podívala z okna a říkám si, proč tady to divné tlusté letadlo tak krouží? Kde by mě napadlo, že to jnení jedno, ale desítky letadel, a že jsou tlustá proto, že jsou v nich tanky. Pak jsme už ty tanky slyšeli, začali se sbíhat zděšení sousedi, a říkali: Obsazují nás Němci a Američané! A jeden soused se šel podívat na tehdejší Leninovu třídu a přišel s tím, že je to dobré, že Rusové už jsou tu taky!"

21-08-2002