Uprchlý vězeň Roztočil čeká ve vazbě na nový proces

20-12-2006

Uprchlý vězeň Rostislav Roztočil se dočká nového procesu v případu vraždy egyptského studenta, za kterou byl odsouzen v roce 1985. U Krajského soudu v Praze prohlásil, že nesouhlasí s původně uloženým trestem a splnil tím formální podmínku k obnovení procesu, se kterou ho německá strana do Česka vydala. Soud rozsudek zrušil a rozhodl, že se uskuteční nové jednání. Zároveň na Roztočila uvalil vazbu. O případ se zajímala Martina Lustigová.

Rostislav Roztočil, foto: ČTKRostislav Roztočil, foto: ČTK Roztočil v 80. letech emigroval do Rakouska a později do Německa. Československé soudy ho za vraždu odsoudily v roce 1985 v nepřítomnosti k výjimečnému trestu, později mu byl trest snížen na 17 let. Rakouské ani německé úřady ale Roztočila do Československa nevydaly, prý proti němu chyběly usvědčující důkazy. Roztočil byl zadržen až v roce 2000, když přijel do Česka. Od té doby byl v plzeňském vězení na Borech. Marně se domáhal zrušení rozsudku a obnovy řízení, proto se prý odhodlal k útěku z borské věznice. Zamířil pak k sestře do Německa, kde byl nějakou dobu ve vydávací vazbě. Letos v dubnu z ní byl propuštěn. Německým úřadům vadilo, že česká justice příliš dlouho rozhoduje o obnovení procesu.

V pondělí večer byl Roztočil zatčen na pražském letišti. Na rozsudek bude čekat ve vazbě, protože soud nepřijal záruky, které nabízel. Například, že by v případě potřeby mohl bydlet u českého známého. Pokračuje státní zástupce Tomáš Milec: "Jednak je třeba vycházet z toho, že pan Roztočil je současné chvíli v pozici obžalovaného, kde je stíhán pro mimořádně závažné trestné jednání. To je jedna věc. Druhá věc je ta, že i on sám v tom svém vyjádření zmínil pouze toho svého přítele, že by měl nějaké bližší vazby k České republice... On v podstatě žije a pracuje v Německu. A tady je třeba upozornit i na to, že v době, kdy se měla projednávat obnova řízení jeho případu, utekl z vězení v Plzni."

Na soudu teď bude rozpletení případu vraždy, která se stala před více než třiceti lety. Obětí byl egyptský student, který prý obchodoval s valutami. Pachatelé ho údajně vylákali z hotelu, odvezli mimo Prahu a se závažím shodili do Labe. V inkriminovaný den prý Egypťan nasedl do Roztočilova taxikářského vozu.

Roztočilova obhájkyně Božena Hokeová upozornila, že její klient nebyl během prvního procesu vůbec vyslechnut. Podle jejího odhadu by nový proces mohl začít v lednu nebo únoru příštího roku. "Musí být probrán celý spis, pitevní protokoly, auto, jestli to byla ta jeho světle zelená Volha nebo nebyla, jestli to byl ten nebo onen taxikář. Samozřejmě je složité to dneska po té dlouhé době dokazovat, ale pokusíme se o to. A je na soudu, aby to spravedlivě posoudil," uvedla Hokeová.

20-12-2006