Už podeváté se v Česku v noci otevírají kostely

08-06-2017

Vystoupení gospelové skupiny Kapucíni, dětský program detektiv v kostele, odlévání cínu, speciální jízdu šaliny, procházku po historickém hradišti na Levém Hradci, kde stojí nejstarší křesťanský kostel v Čechách a mnoho dalšího nabízí letošní Noc kostelů, která připadá na pátek 9.června.

Foto: Kristýna MakováFoto: Kristýna Maková Praha, Brno, Zlín, ale i třeba Andělská Hora na Bruntálsku nebo šumavské Stachy patří k městům a obcím, kde se v pátek otevřou kostely a modlitebny. Podle pátera Michala Němečka se letos přihlásilo téměř 1400 kostelů. Nejde jen o kostely katolické, účastní se i další církve zapojené do ekumenické rady.

"Letos slavíme devátý, respektive osmý ročník noci kostelů. Tento projekt přejímáme z Rakouska. Nejprve jej přejali v Brně a Brno je i koordinátorem pro celou republiku. Teprve posléze se Noc kostelů rozšířila po celé republice. Tedy v Praze jde tedy o osmý ročník."

Letošní Noc kostelů bude mít i svá specifika. V Praze se totiž bude odehrávat i na vodě, na pontonu nedaleko Karlova mostu. Z něj bude možné pozorovat mnoho pražských kostelů a věží a poslechnout si řadu různě zaměřených přednášek a debat. Jedním z diskutujících bude i Peter Morée z katedry církevních dějin Evangelické teologické fakulty UK.

"Letošek je v jednom ohledu specifický, máme výročí německé reformace. Uplynulo už 500 let od událostí, které změnily všechny evropské církve. A právě tomu bych se v té své prezentaci chtěl věnovat."

Na pontonu promluví i třeba Tomáš Halík nebo režisér Jiří Strach.

Vyvíjí se program i návštěvníci

Ponton 'František', foto: Archiv Magistrátu hl. m. PrahyPonton 'František', foto: Archiv Magistrátu hl. m. Prahy Program letošní noci i nocí následujících je vždy velkou otázkou a v průběhu času se vyvíjí. Stejně tak i lidé, kteří se nocí účastní.

"My jsme před lety začínali s tím, že opravdu jen otevíráme kostely. Pak se přidaly alespoň trošku specializované přednášky o tom, co se ve kterém kostele nalézá. Po těch osmi ročnících se už více a více ptáme, jak specifikovat program tak, aby ti, co přicházejí, se dozvěděli nejen o architektuře nebo uměleckých dílech, ale setkali se s fenoménem víry a křesťanství.

Pak se také ukazuje to, že místa, která jsou etablovaná a běžná, ta už řada návštěvníků viděla a začíná se nám projevovat to, že Pražané vezmou auto, vyrazí na venkov a objíždějí kostely, kam by se možná jinak nikdy nepodívali," říká Michal Němeček.

Program Noci kostelů většinou skončí okolo páteční půlnoci. Nebude tomu ale tak všude. Na některých místech zůstanou chrámy otevřené i v první hodině nového dne.

08-06-2017