V Chicagu se učí čeština

Při posledním sčítání lidu v roce 2000 se v Chicagu přihlásilo k českým kořenům na dvacet tisíc lidí. Počet lidí, kteří mají české předky je však mnohem vyšší, odhady hovoří až o sto čtyřiceti tisících. V Chicagu žije i početná skupina mladých lidí, kteří tam odešli v posledních několika letech pracovat a žít. Patří mezi ně i Lenka Mezerová, která přišla do Spojených států před čtyřmi lety a pomáhá zde s výukou českého jazyka. O dnešním českém životě v Chicagu s ní hovořil Jaromír Marek.

My jsme na půdě české školy a genealogické společnosti....vím, že vy dokonce vyučujete češtinu.....

"Ano. Jsme v budově české školy TGM, ta zde stojí už osmdesát let. Dřív zde byla velmi živá česká komunita. Vlastě celé čtvrtě Berwin a Cicero byly české. Postupně se to mění, sem se stěhují jiná etnika, Češi se stěhují na západ. Tato škola je poslední z původních šestnácti. Máme zde dvě třídy, pro začátečníky a pokročilé. Přicházejí sem především starousedlíci, kteří třeba běžně doma česky mluvili a potom už češtinu nepotřebovali. Sem si přicházejí češtinu oživit. Často třeba jezdí do Česka ukazovat svým dětem a vnukům zemi předků a čeština se jim znovu hodí."

My jsme zmínili ony dvě skupiny české populace....jsou spolu na vzájem ve styku? Vytvářejí nějakou společnou českou komunitu nebo žijí nezávisle od na sobě?

"To je dobrá otázka. Teď řeknu jen můj soukromý názor....myslím, že se prakticky vůbec nestýkají. Mladí nemají moc zájem o kulturní akce, které se zde pořádají: tance v krojích, zábavy a podobně. Přišli nedávno a všechno to mají ještě v živé paměti a nepotřebují si to sem chodit připomínat. Naopak starousedlíci nechápou tu mladou generaci a nemají potřebu chodit do jejich rockových klubů. Nevidím skoro žádné vzájemné kontakty. Kromě toho, že občas potřebují poslat děti do české školy a tak přijdou sem."