V Lidicích si tisíce lidí připomněly 65. výročí vyhlazení obce

Lidice

Tisíce lidí si tuto neděli v Lidicích připomněly 65. výročí vyvraždění lidických mužů a srovnání této středočeské obce se zemí. 10. června 1942 se tak nacisté pomstili za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, který provedli příslušníci čs. zahraničního odboje. Zničení Lidic se podle prezidenta Václava Klause stalo tragickým katalyzátorem ve vývoji česko - německým vztahů. Více už Milena Štráfeldová:

Ráno 10. června 1942: na dvoře Horákova statku bylo popraveno 173 lidických mužů, nejmladšímu nebylo ještě ani patnáct let.

Václav Klaus  (druhý zprava) při pietním aktu k 65. výročí vyhlazení Lidic,  foto: ČTK
Na vlastní žádost byl zastřelen i třiasedmdesátiletý farář, který odmítl opustit své farníky. Dalších 28 lidí zahynulo o pár dní později na kobyliské střelnici. Následné deportace do koncentračních táborů a plynové komory nepřežilo 53 lidických žen. Stopa po 82 dětech končí v polském vyhlazovacím táboře Chelmno. Z tzv. převýchovy v Německu se po válce do Československa vrátilo jen 17 dětí. I v letech 2. světové války, kdy umíraly statisíce lidí, šokovalo vyhlazení Lidic celý svět:

"V případě Lidic šlo o něco úplně nového. Němci se veřejně přihlásili ke skutečně bestiálnímu zločinu, který byl spáchán v hlubokém zázemí a na lidech, kteří navíc s celou záležitostí neměli nic společného. To bylo to, co nejvíc šokovalo. Z té doby jsou známa velice tvrdá prohlášení ze strany Spojených států. Americký ministr námořnictví tehdy prohlásil, že budou-li se nás naše děti ptát, proč jsme vedli tuto válku, budeme jim vyprávět o Lidicích,"

říká vojenský historik Eduard Stehlík. Vymazání Lidic z mapy si o 65 let později připomněli účastníci nedělního pietního aktu u hromadného hrobu lidických mužů. Prezident Václav Klaus zdůraznil, že tento zločin přesvědčil všechny, že nacismus je nelidské zlo, které musí být zničeno. Na lidickou tragédii podle něj nesmíme zapomenout:

"Považuji tuto věc za nesmírně důležitou, jeden z nejvýznamnějších momentů naší země, a jsem rád, že se tato památka udržuje. Jsem rád, že sem dnes přišlo nečekaně moc lidí. A přijdete-li do světa, objevíte, že v řadě zemí slovo Lidice znají."

Vyhlazená obec byla krátce po 2. světové válce znovu vystavěna. Na pietním místě, kde zůstaly jen základy bývalých stavení, vznikl památník lidické tragédie. Je zde i sousoší 82 zabitých lidických dětí - dílo akademické sochařky Marie Uchytilové. O podobu a náplň památníku se po roce 1989 vedly spory, bylo třeba jej dobudovat a odstranit přitom nános komunistické propagandy, přivést sem návštěvníky. To se podařilo a podle současného ředitele památníku Milouše Červencla návštěvnost stále roste:

"My už jsme měli výrazně zvýšenou návštěvnost v loňském roce. V letošním roce je návštěvnost ještě vyšší než loni. A mám největší radost z toho, že sem přijíždějí zejména děti a studenti především z českých škol. To je to, co nám v minulosti trošku chybělo."

Stovky dětí se zúčastnily i nedělního pietního aktu. Z celé republiky sem totiž přijely dětské pěvecké soubory na nesoutěžní přehlídku. Z ní by se v Lidicích měla stát nová tradice.