V Moskvě o radaru v Česku

Jiří Paroubek (vpravo) s Konstantinem Kosačovem, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Dohoda mezi Spojenými státy a Ruskem týkající se možnosti rozmístění prvků amerického protiraketového deštníku v České republice a v Polsku je údajně na spadnutí. Po čtvrtečním jednání v ruském parlamentu to prohlásil šéf opoziční ČSSD Jiří Paroubek. Jeho návštěva v Rusku a tam prezentované postoje vyvolaly ostrou kritiku předsedy české vlády.

Jiří Paroubek  (vpravo) s Konstantinem Kosačovem,  foto: ČTK
Jiří Paroubek jednal mimo jiné s předsedou zahraničního výboru Státní dumy, ruské dolní parlamentní komory, Konstantinem Kosačovem. Právě od něj má zmíněné informace. Jiří Paroubek také uvedl, že čeští vyjednávači nedokázali mít na konečnou podobu dohod takový vliv jako jejich polští kolegové. Šéf sociálních demokratů také sdělil, s čím do Moskvy přicestoval:

"Jedná se o to, abychom se dozvěděli více o zahraničněpolitických záměrech Ruska, protože prostě od české vlády se nejsme schopni tyto věci dozvědět. Pan Topolánek v jednáních s Američany projevil kolosální neschopnost cokoliv dohodnout."

Jiří Paroubek v Moskvě prezentoval nesouhlas sociální demokracie s navrhovanou formou amerického protiraketového štítu:

"To znamená, že my jsme proti umístění radaru a shodli jsme se s ruskou stranou, že pro umístění radaru nejsou žádné podstatné důvody."

Konstantin Kosačov s uspokojením přijal ujištění českých sociálních demokratů, že většina obyvatel Česka nesouhlasí s umístěním amerického radaru v Brdech. A čeho chce podle něj Rusko dosáhnou v rozhovorech o amerických protiraketových systémech? "Na to, že nebude tento systém v žádném případě namířen a využit proti Rusku, to je minimum, které chceme, ale rozhodně to nesníží naše výhrady k systému, který i nadále považujeme za neefektivní," prohlásil Konstantin Kosačov.

Většině Evropanů se nezamlouvají americké plány umístit do středu Evropy část svého protiraketového štítu, konkrétně protiraketové střely rozmístit v Polsku a radar v Česku. Podle průzkumu ústavu Harris Interactive odpor proti americkému plánu je zvláště silný v Německu, kde je proti 71 procent dotázaných, ve Španělsku 61 a ve Francii 58 procent. Naopak ve Spojených státech podpořila umístění protiraketového štítu v Evropě skoro polovička dotázaných, opačný názor vyslovila čtvrtina Američanů.

A co si z moskevských jednání odnesl stínový ministr zahraničí z ČSSD Lubomír Zaorálek?

Jiří Paroubek a Lubomír Zaorálek v Moskvě,  foto: ČTK
"Vypadá to, že rozhodující jednání se odehrávají mezi Spojenými státy a Ruskem, a pravděpodobně se v nedlouhé době rozhodne, jestli povedou k nějakému kompromisu. Je to prostě tak, že o zařízení, které má stát v České republice, o kterém my jsme nebyli informováni, jaký je jeho skutečný účel, před čím má ochraňovat, o tom se rozhoduje bez nás, s naší podle mně minimální účastí."

Premiér Mirek Topolánek zahraniční politiku ČSSD, v tom i nedávnou návštěvu Sýrie a nyní Moskvy, ostře kritizoval. Podle něj Jiří Paroubek není oficiální osobou, a proto nemá žádný mandát pro vyjednávání:

"Já jsem byl dost dlouho opozičním politikem a nikdy jsem se neodvážil odchýlit od oficiální české politiky, tudíž vládní politiky. Postup Jiřího Paroubka je natolik nestandardní, že ho ani nemíním komentovat."

Podle Davida Šeicha z ODS takové výlety sociálních demokratů mohou podkopávat českou zahraniční politiku.