V nově otevřeném Národním technickém muzeu čeká na návštěvníky fotografický ateliér i pracovna architekta z minulého století

Фото: Барбора Кментова

Národní technické muzeum se po více než čtyřech letech, kdy procházelo rekonstrukcí, otevírá veřejnosti. Slavnostní zahájení nového etapy historie muzea proběhlo 15. února a datum nebylo zvoleno jen tak náhodou, právě na tento den připadlo 180. výročí narození architekta a mecenáše Josefa Hlávky.

Foto: ČTK
Budova Národního technického muzea na pražské Letné poprvé za svou více než sedmdesátiletou historii slouží jen k muzejním účelům a návštěvníci si na asi pěti a půl tisících metrech čtverečních budou moci prohlížet na pět tisíc exponátů. Čekají na ně nové a reinstalované expozice, ve kterých se mohou seznámit s historií a vývojem dopravy, fotografie, tiskařství, astronomie, architektury, stavitelství a designu.

Fotografickým ateliérem nás provedl kurátor Petr Kliment:

Foto: ČTK
"Fotografický ateliér je první částí nové expozice dějin fotografické a filmové techniky a je umístěn do prostor s horním osvětlením, je tady skleněný strop a to nás inspirovalo k tomu, že jsme ten výstavní prostor pojali jako maketu dobového fotografického ateliéru přelomu 19. a 20. století. V té době nebyla elektřina obecně rozšířena, takže fotografové od vynálezu fotografie roku 1839 až do 20. a někdy i 30. let fotografovali v podobných prostorách, jaké používali ke své práci malíři. Byly to tedy většinou podkrovní místnosti se skleněným stropem a používali denní osvětlení. Tady právě vidíme, ateliér je tak zařízen, že je tady pod tím skelněným stropem soustava bílých textilních rozptylovačů a černých textilních zástěn a ten fotograf musel tu světelnou konstrukci scény, tu stavbu fotografického obrazu vytvářet pomocí těchto jednoduchých pomůcek a používal to denní světlo."

Návštěvníci si také mohou vyzkoušet několik interaktivních programů a připraveny jsou také workshopy, kdy se zájemci budou moci v dobovém ateliéru vyfotit nebo se naučit vyrábět klasické fotografie. Neměli by ale zapomenout ani na vystavené exponáty. Petr Kliment upozorňuje na jednu z daguerrotypií.

Foto: Barbora Němcová,  Radio Prague International
"Ta úplně nejstarší, kterou máme, tak ta není naše, ta je půjčená od Národního památkového ústavu a je ze zámku v Kynžvartu. Její historie je zajímavá tím, že vynálezce Daguerre ji zhotovil ještě s dalšími v takové sérii, kterou zhotovil ještě před vynálezem fotografie, a tuhle tu jednu věnoval tehdejšímu rakouskému kancléři knížeti Metternichovi."

Pozornosti návštěvníků jistě neunikne ani známá dopravní hala a plno zajímavostí skrývají i další expozice. Např. část věnující se architektuře, stavitelství a designu. Ředitel muzea architektury a stavitelství Martin Ebel upozorňuje třeba na pracovny architektů. První na řadě je pracovna architekta z 19. století.

Foto: autorka
"Zde jsme mohli využít skutečného autentického nábytku z pracoven např. tady z pracovny Josefa Zítka, to je jeho plánová skříň, která prošla povodněmi a posléze byla restaurována. Nebo zde máme tento stůl, je historickým stolem, na kterém rýsoval v Lužanech Josef Hlávka, jak je vidět, tak je to ten nejprostší stůl, jaký si dovedeme představit.

V pracovně pro 20. století zde máme rýsovací prkno Emila Králíka, do jeho pozůstalosti patřila i ta plánová skříň, máme tady některý nábytek po Adolfu Benšovi, to je tato židle a v budoucnu budeme mít i jeho stůl, který se musí ještě restaurovat. Na této židličce zřejmě sedal Jan Kotěra, v druhém rohu jsou např. kartotéky po Pavlu Janákovi, to je jen takový výběr z toho nejvýraznějšího."

První expozice jsou tedy už otevřeny a další se chystají, už příští rok by měl přijít na řadu třeba rudný důl a expozice techniky v domácnosti.