V Praze proběhl sjezd sociální demokracie

Foto: ČTK

Od pátku do neděle trval v pražském Průmyslovém paláci sjezd sociální demokracie, vystoupil na něm prezident Václav Klaus, předsedou se znovu stal Jiří Paroubek, volili se také místopředsedové, hovořilo se o úterním hlasování o nedůvěře vládě i o nadcházejících volbách do europarlamentu.

Václav Klaus  (vlevo) a Jiří Paroubek,  foto: ČTK
Hned první den sjezdu promluvil k delegátům prezident Václav Klaus. Hlava státu přijala pozvání na sjezd ČSSD vůbec poprvé, ačkoli pozvánky přicházely na Hrad už v minulosti. Prezident v projevu nekomentoval snahy opozice svrhnout vládu, hovořil např. o současné hospodářské krizi. Při řešení ekonomických problémů by přivítal racionální přístup: "Nepředhánějme se v líčení katastrofických zprávy a scénářů, které ve veřejnosti vzbuzují skeptická očekávání a tím se na prohlubování hospodářského poklesu významně podílejí. Tato krize je také, či možná především, krizí důvěry. Politici mohou svými racionálními postoji ochránit více pracovních míst než vlády, které bezhlavě pumpují do ekonomik peníze daňových poplatníků."

Předseda ČSSD Jiří Paroubek označil Klausův projev za vystoupení nadstranického prezidenta a ocenil, že mluvil o sociální demokracii jako o státotvorné straně. Poslední den sjezdu oslovil delegáty i ekonom Jan Švejnar, který se loni neúspěšně ucházel o prezidentský post. Doporučil např.straně, aby při snaze o návrat do vlády nespolupracovala s komunisty, ale hledala partnery spíše v politickém středu.

Bohuslav Sobotka  (vpravo),  foto: ČTK
V sobotu byly hlavním bodem programu volby předsedy a místopředsedů. Dosavadní lídr strany Jiří Paroubek neměl protikandidáta a byl zvolen 74 % hlasů. Do budoucna by chtěl Paroubek pracovat na zlepšení vztahů ve straně a chce se zaměřit na úspěchy v následujících volbách: "Netvrdím, že mě role krizového manažera baví, ale jsem připraven udělat vše pro úspěch, pro vítězství strany ve volbách. Dnes jsme nejstabilizovanější stranou v zemi. A to není vůbec špatné východisko do příštích měsíců a let. Skutečným měřítkem našeho úspěchu je vítězství ve volbách do Poslanecké sněmovny a do Evropského parlamentu a výtečný výsledek v komunálních a senátních volbách."

Do funkce statutárního místopředsedy byl znovu zvolen Bohuslav Sobotka, proběhla také volba dalších místopředsedů. Vedení ČSSD přesto není kompletní. Delegáti nedokázali zvolit jedinou ženu v předsednictvu strany. Rozhodne o ní tedy až Ústřední výkonný výbor sociální demokracie. Neuspěla ústecká hejtmanka Jana Vaňhová, která místopředsednickou funkci obhajovala, neprosadila se exnáměstkyně ministra kultury Kateřina Kalistová ani bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová: "Byla to velká zkušenost, bylo to zajímavé, poučné a uvidíme...necháme to na tom Ústředním výkonném výboru," uvedla Benešová.

Sjezd schválil také několik usnesení a rezolucí. Delegáti např. doporučili vedení a zákonodárcům sociální demokracie, aby usilovali o zrušení smluv, na jejichž základě by měl být v Česku postaven tolik diskutovaný americký radar.