V Praze se sešli zástupci Českých center

V nově zrekonstruovaných prostorách Schwarzenberského paláce se sešli zástupci 22 Českých center a Českého domu v Moskvě. Jejich posláním je už 14 let prezentace republiky v zahraničí. Do srpna 2007 připravila Česká centra téměř 1800 akcí. A my vám představíme nejmladší a nejvzdálenější centrum.

Je to České centrum Tokio. Bylo otevřeno loni 31. října. Nefunguje tedy ani celý rok, přesto přitáhlo hodně návštěvníků a zájemců o českou kulturu, říká jeho ředitel Petr Holý.

"Jsme samozřejmě hodně medializováni, protože Japonsko teď prožívá jakýsi boom zájmu o českou kulturu a české umění. Důkazem je 20 tisíc diváků na nedávno skončené výstavě manželů Švankmajerových. To byl asi náš největší úspěch."

Jak Japonci vnímají Českou republiku, českou kulturu?

"Starší generace zná vážnou hudbu, jako je například Smetana, Dvořák, Janáček, Martinů. Znají Věru Čáslavskou. Mladší generace samozřejmě zná fotbal, ale, jak už jsme říkal, hlavně pana Švankmajera, který je teď nejznámějším surrealistou v Japonsku vůbec."

Výstava manželů Švankmajerových byla v samém centru Tokia na třídě Omotesandó, která je známá jako kolébka současného japonského designu a módy. V Japonsku příliš Čechů nežije. Spíše sem přišli za prací, někteří se sem přivdali či oženili, uvedl Petr Holý.

"Chodí na naše akce, ale hlavními zájemci o českou kulturu jsou samozřejmě Japonci. Snažíme se pro ně dělat hudební koncerty, ale hlavní náplní, vzhledem k omezenému rozpočtu, jsou výstavy. Takovou velkou akcí, která se chystá, bude velká designová událost, která začíná koncem října."

Kde vůbec sídlí České centrum v Tokiu?

"České centrum Tokio se nachází ve čtvrti Shibuya-ku, která je jednou z centrálních čtvrtí Tokia a trošku to připomíná pražskou Hanspaulku. České centrum Tokio se nachází v prostorách zastupitelského úřadu ČR, který nám maximálně vychází vstříc."

Česká centra se letos na podzim opět rozrostou. Další pobočka vznikne v argentinském Buenos Aires. A povede ho Daniela Čapková. Jaké jsou její plány?

"Zrovna se chystá delegace ministerstva kultury a školství do Buenos Aires na velký projekt "iGolem". To je velká událost, ve které vědci a výtvarníci prolínají svá díla v nejrůznějších oblastech jako je literatura, multimédia, technika, věda a teď se tam bude konat konference na toto téma a v tom bychom v následujících letech chtěli pokračovat. Dále je v Argentině velká krajanská obec, žije tam 30 tisíc krajanů. S těmi bych ráda navázala kontakty, zorganizovala nějaké kulturní večery."

Jsou v Argentině nějací učitelé, kteří učí krajany Česky, máte nějaké kontakty?

"Ano, v Argentině dlouhá léta působila učitelka, která učila v rámci krajanských komunit paní Hanušová, která, jak mě informovala, zůstává nadále v Argentině, přestože aktivně už nebude spolupracovat pro ministerstvo školství. To je také jeden z nápadů, co mám, že bychom tam zorganizovali v případě zájmu nějaké kurzy češtiny v Buenos Aires."