Václav Havel podpořil kubánskou opozici

06-05-2004

Na změnu režimu je třeba být dobře připraven, připomněl kubánským disidentům exprezident Václav Havel. Se skupinou odpůrců Fidela Castra a bývalých politických vězňů se tuto středu setkal ve své pražské kanceláři. Na místě byla Milena Štráfeldová:

Reynaldo Aquit, Pedro Fuentes-Cid a Václav Havel, foto: ČTKReynaldo Aquit, Pedro Fuentes-Cid a Václav Havel, foto: ČTK Václav Havel podporuje kubánský disent už řadu let. Po odchodu z funkce hlavy státu v loňském roce založil i Mezinárodní výbor na podporu demokracie na Kubě. Pomoc kubánským disidentům považuje bývalý český prezident za naši povinnost:

"Já mám ve velmi dobré a živé paměti, jak nám pomáhalo, když mezinárodní společenství mělo o nás zájem. A zdá se mi, že to je věc téměř samozřejmá, že solidaritu bychom měli projevovat i my, zvláště v případě Kuby, kde jsou poměry velmi podobné těm, jaké byly u nás."

Ve středu se Václav Havel v Praze setkal se čtyřmi představiteli kubánského exilu a bývalými politickými vězni režimu Fidela Castra:

Reynaldo AquitReynaldo Aquit "Delegace kubánského politického exilu přijela do Prahy proto, abychom se ujistili o solidaritě s bojem kubánského lidu s totalitním režimem na Kubě. U pana Havla jsme našli velkou oporu, protože Kubáncům velmi dobře rozumí. V jeho zemi dříve docházelo k podobným událostem jako dnes na Kubě,"

potvrdil Havlův postoj spisovatel a bývalý politický vězeň Angel Cuadra. Kubánští disidenti v Praze také navrhli, aby političtí vězni totalitních režimů ustavili svoji mezinárodní unii.

"Tu ideu já považuji za velmi zajímavou, velmi dobrou. Řekl jsem pánům, že rád se budu v takové věci angažovat. Upozornil jsem i na některé osoby, na které by bylo možno se obrátit."

Václav Havel kubánským disidentům připomněl i to, že je třeba být na eventuální změnu poměrů na Kubě dobře připraven. Kdy ale Castrův režim padne, to bývalý český prezident odhadnout nedokáže. Je však přesvědčen, že jednou k tomu nevyhnutelně dojde.

06-05-2004