Veletrhu Regiontour dominovala církevní turistika

Foto: ČTK

Veletrhy cestovního ruchu Go a Regiontour si v uplynulých čtyřech dnech na brněnském výstavišti prohlédlo na 30.000 návštěvníků. Každý region se představil turistickými památkami, ale i místními specialitami, řemeslem a hudbou. K hlavním tématům patřilo putování za sakrálními památkami.

Zahájení veletrhů cestovního ruchu Go a Regiontour,  foto: ČTK
Církevní turistika, podle odborníků dosud nedoceněná, se na veletrhu objevila jednak jako téma odborného workshopu, jednak v podobě konkrétních turistických cílů. Podle pražského arcibiskupa kardinála Dominika Duky patří církevní pouti k počátkům naší historie.

"Dříve, než jsme se nazývali křesťané, říkali nám lid cesty,"

uvedl Dominik Duka a dodal, že náboženská a poutní turistika je vlastní všem náboženstvím. Například ve Zlínském kraji už tři roky funguje projekt Otevřené brány, ve kterém je 21 kostelů. Loni je vidělo 95 tisíc lidí. Pro církev je jakousi metou příští rok, kdy se bude slavit cyrilometodějské výročí - 1150 let od příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Jak dodal Zdeněk Urbanovský z Centrály cestovního ruchu Východní Moravy, právě Velehrad je jedno z nejznámějších poutních míst.

Bazilika minor na Svatém Hostýně,  foto: CzechTourism
"Je to místo, které má velice zajímavý duchovní rozměr. Je tam například pochován kardinál Špidlík, který si to místo zamiloval a je tam jeho mramorová hrobka. Když mluvíme o poutních místech, která jsou zajímavá, tak musíme zmínit 'maják Moravy' sv. Hostýn. To je kopec s výškou 735 metrů a na jeho vrcholu je postavená bazilika, která už má titul bazilika minor. Sv. Hostýn jakožto poutní místo má své restaurace, poutní domy."

Na sv. Hostýně je kamenná rozhledna, nejstarší na Moravě. Jak dodal Zdeněk Urbanovský, církevní turistiky se zúčastňují věřící i nevěřící.

"Svatý Hostýn navštíví ročně půl miliónu lidí a troufám si říct, že z toho polovina jsou ti, kteří ve statistice nejsou v kolonce věřící."

Podle odborníků může církevní turistika napomoci zmírnit sezónní výkyvy v cestovním ruchu i rozdíly návštěvnosti v jednotlivých krajích. V Česku je kolem 6700 velkých římskokatolických staveb, 666 evangelických, 200 židovských a 100 pravoslavných kostelů.

Veletrh věnoval velkou pozornost i aktivní dovolené, hlavně cykloturistice. Na tu lákala zejména Vysočina a Královehradecký kraj. Tady koncem roku dokončí úsek 23 kilometrů cyklostezky mezi Kuksem a Hradcem Králové. Novinky v turistice chystají všechny regiony, vydávají například společné průvodce. Rozvíjí se i přeshraniční spolupráce, připomněl ředitel zámku Slavkov - Austerlitz Aleš Šilhánek.

"Existuje projekt a propojení výletních aktivit TOP cílů jižní Moravy a Top Ausflugsziele Neiderösterreich a v rámci toho vznikl nový projekt spolupráce zámku Slavkov-Austerlitz a obce Rosenburg s jejím renesančním zámkem. Cílem tohoto projektu je snaha o propojení turistických cílů v Dolním Rakousku a na jižní Moravě s důrazem na podporu a zvýšení přeshraničního cestovního ruchu."

Foto: ČTK
Vznikají i zcela nové projekty, jako třeba v Oslavanech na Brněnsku. Ty otevřou zábavní park Ráj permoníků, který se bude rozkládat kolem těžní věže někdejšího dolu Kukla. Atrakce má připomenout a navázat na zdejší tradici dolování uhlí, uvedla Alena Lubasová z oslavanských strojíren.

"Park se otevírá 1. května 2012. V parku je 26 atrakcí nazvaných hornickou hantýrkou a celé je to propojené internaktivní hrou Magic Permon."

Práce už finišují a zájemci si budou moci projít největší nadzemní bludiště v ČR imitující na povrchu systém důlních chodeb, k dispozici jim bude také důlní jezero, sopka propojená s dvouúrovňovým lanovým centrem, prales či důlní štoly s dalšími atrakcemi.

Na brněnském veletrhu se také udělovaly ceny. Velkou cenu cestovního ruchu získala kampaň Ústeckého kraje Brána do Čech. Nejlepším turistickým portálem se stal portál Pardubického kraje.