Vláda navrhuje šetřit na platech ve státní sféře

Vláda přišla s návrhem snížit platy ústavních činitelů i státních zaměstnanců o 4 procenta. Ve čtvrtek by o vládních úsporných opatřeních měla hlasovat poslanecká sněmovna. Toto téma jsem rozebral s ekonomickým analytikem společnosti Patria Finance Davidem Markem.

ilustrační foto
Pane Marku, může čtyřprocentní snížení platů v případě ústavních činitelů státnímu rozpočtu nějak reálně pomoci?

"Samozřejmě určité úspory to představuje, nicméně v poměru celkového potřebného rozsahu snížení deficitu je to částka zanedbatelná. Důležitý je spíše aspekt, kdy politici tím vyjadřují určitou míru solidarity s ostatními zaměstnanci veřejného sektoru, kteří budou muset nést břímě rozpočtových úspor."

U státních zaměstnanců již půjde o významnější položku. Jakým způsobem může toto šetření pomoci celé české ekonomice?

"Pokud by došlo ke snížení platů zaměstnanců veřejného sektoru v průměru o 4 %, ušetřil by rozpočet v příštím roce zhruba 7 miliard korun. To už je významná částka. Otázkou je, zda je dlouhodobě žádoucí, aby tito zaměstnanci pracovali s relativně nízkými mzdami a zda by vláda, která bude mít silnější mandát, neměla hledat úspory jinde, než u státních zaměstnanců."

Dlouhodobě především strany na pravé části politického spektra upozorňují na přezaměstnanost ve státní sféře. Myslíte, že by státní správě prospělo zeštíhlení a že by to v návaznosti na zvýšenou nezaměstnanost mělo pro státní pokladnu pozitivní efekt?

"Určitě se dá najít prostor, jak snížit počet zaměstnanců a jak ušetřit mzdové prostředky k tomu, aby méně zaměstnanců mohlo pobírat větší mzdy. Stále ještě nejsou plně provázány systémy z jednotlivých úřadů. Myslím, že využití výpočetní techniky a moderních způsobů komunikace může výrazněji pomoci k úsporám. Stejně tak je nasnadě, že při stárnutí populace bude ubývat poptávka po zaměstnancích ve školství atd. Na personální audity v důkladné podobě však bude asi čas až po příštích volbách."

Předpokládáte, že návrh na snížení platů ústavních činitelů i státních zaměstnanců ve sněmovně projde?

"Je to opatření, které je nemilé, ale které nedělá vrásky žádné z politických stran. Třenice o Janotově úsporném balíčku jsou v jiných aspektech, proto si myslím, že toto navrhované úsporné opatření patrně projde."