Vladimír Špidla prošel slyšením v Evropském parlamentu

Vladimír Špidla, foto: ČTK

Tříhodinovému maratónu otázek, mnohdy velmi detailních, čelil český kandidát na komisaře Vladimír Špidla při pondělním slyšení v Evropském parlamentu v Bruselu. Odpovídal na dotazy europoslanců dvou výborů k otázkám zaměstnanosti, sociální politiky a rovnoprávnosti žen v zaměstnání. Slyšení sledoval Josef Kubeczka.

Vladimír Špidla,  foto: ČTK
Před europoslance předstoupil Vladimír Špidla jako vůbec první z budoucích členů Evropské komise. Během svého expozé a při odpovědích na otázky mluvil jen česky. Přihlásil se k sociálnímu modelu Evropské unie a vyslovil se také pro reformy, které mají pomoci při zvyšování konkurenceschopnosti evropské ekonomiky. Za svůj velký cíl ve funkci komisaře pro sociální záležitosti považuje dosažení a udržení vysoké zaměstnanosti v Evropské unii.

"Klíčovými prvky jsou pro mně zaměstnatelnost, ochrana práce, rekvalifikace, celoživotní vzdělávání a intervence v krizi. V současné době již nelze chránit jednotlivé pracovní místo, nýbrž je třeba zachovat práci samu. Rámcem tedy zůstává evropská strategie zaměstnanosti. Jsem připraven udělat maximum pro to, aby se prioritou stalo sledování toho, jak každý z členských států uplatňuje doporučení a hlavní směry pro jednotlivé země."

O tzv. lisabonské strategii, která si klade za cíl udělat z Evropské unie nejvýkonnější ekonomiku na světě, Vladimír Špidla po slovní nahrávce europoslance za sociální demokraty Richarda Falbra prohlásil, že ji nedávno přirovnal k "yettimu, o kterém všichni mluví, ale nikdo ho neviděl". Sám je však prý "odhodlán yettiho chytit".

Vladimír Špidla,  foto: ČTK
Nejvíc se eurokomisař Špidla rozohnil při dotazu maďarské romské poslankyně Lívie Járókaové, která nastolila téma údajných případů nucené sterilizace romských žen v České republice. "Musím odmítnout fámy o sterilizaci. Nedělo se to a ani neděje," odmítl vzrušeně její tvrzení Špidla s tím, že kdo to říká, "neví, o čem mluví". Až na tuto živější výměnu názorů byla debata vcelku nevzrušená a Vladimír Špidla na ni byl evidentně dobře připraven.

Nejčastěji se však objevují názory, že Vladimír Špidla udělal na poslance Evropského parlamentu smíšený dojem. Sociální demokraté se tvářili o poznání pozitivněji než pravicoví poslanci, všichni se však shodovali, že český komisař neoplývá velkou schopností zaujmout. Velmi negativně reagovali přítomní europoslanci zvolení za Občanskou demokratickou stranu. Místopředseda Evropského parlamentu Miroslav Ouzký zhodnotil Špidlův výkon takto:

"Řekněme, že drží svůj standard v tom dobrém i v tom zlém. Já si myslím, že byl hodně obecný a prázdný, pokud to 'prázdný' není zprofanované slovo, ale příliš konkrétních odpovědí jsme se nedozvěděli."

Známého publicisty Ondřeje Neffa jsem se zeptal, zda podle jeho názoru Vladimír Špidla před europoslanci obstál?

"Já si myslím, že ano, že v zásadě obstál. Gros europoslanců si asi řekne: Ano, to je muž, který nám nebudě dělat žádné problémy, nebude chodit s žádnými nápady, žádnými myšlenkami. Toho tedy můžeme do prachárny pustit, on nebude jiskřit, tady nehrozí žádný výbuch."