Volby 2010 - lidé preferují menší politické strany

Foto: ČTK

Letošní volby jsou dramatické. Už tři hodiny po volbách bylo sečteno 80 procent okrsků. Zatím se zdá, že vede sociální demokracie s 23 procenty před ODS s 20 procenty.

Je předčasné se vyjadřovat, musíme si počkat na konečné výsledky. To byly kromě poděkování voličům hlavní odpovědi politiků na první volební odhady. Stejně reagoval i místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

"My jsme připraveni si počkat na sečtení reálných volebních výsledků, tak abychom věděli, jaký bude přesný rozdíl mezi ČSSD a ODS. Já jsem optimista a domnívám se, že ČSSD vyjde z těchto voleb jako vítěz."

Jiří Paroubek,  foto: Lidové noviny,  Isifa
Sociální demokraté zatím mají nejvíce hlasů, ve svých odhadech však počítali s podstatně vyšším výsledkem, než zatím nabízí průběžné odhady. Hovořili až o 30 procentech. Po sečtení asi 80 procent okrsků volby zhodnotil předseda ČSSD Jiří Paroubek.

"Je to fenomén těchto voleb, že lidé preferovali do značné míry ty menší politické strany. Je to trend, je to v rozporu se vším, co vycházelo z průzkumů veřejného mínění. Zdá se, že lidé si vybrali směr, kterým má republika jít a je to směr jiný, než který jim nabízela sociální demokracie."

Ve volbách došlo k propadu levicových stran. Naopak posílila pravice, kde měli voliči v těchto volbách více možností výběru Europoslanec za ODS Jan Zahradil v první reakci dodal, že by byl rád, kdyby vznikla možnost vytvoření koalice rozpočtové odpovědnosti.

Miroslav Kalousek,  foto: ČTK
"Podle mého názoru jsou ty výsledky zajímavé, otevírají celou řadu možností a nechme se překvapit, jak nám to vlastně volič namíchal, až se budou zpřesňovat ty jednotlivé dopočty."

Na třetím místě je zatím podle průběžných odhadů nová strana TOP 09 se 16 procenty. Jedná se o novou stranu, která vznikla odchodem části lidovců a je velkým konkurentem ODS. Jak připomněl její místopředseda Miroslav Kalousek, strana existuje pouze jeden rok.

"Během jednoho roku získat takovou důvěru, aby se strana dostala do parlamentu, je samo o sobě velký úspěch. Pokud to tak dopadne, tak neodpovědnost nebude mít většinu. Budu možné věřit tomu, že bude možné v ČR sestavit vládu, která nepožene zemi směrem do Řecka."

Foto: ČTK
Komunisty zatím podporuje 12 procent voličů. Průběžné výsledky zatím příliš nepotěšily předsedu poslaneckého klubu komunistů Pavla Kováčika.

"Pokud to tak zůstane, tak byli poraženi zaměstnanci, byli poraženi důchodci, byly poraženy maminky s dětmi. Pokud by to tak mělo zůstat, tak to je ten nejhorší výsledek."

Do parlamentu by se dostaly Věci veřejné, vedené bývalým televizním publicistou Radkem Johnem. Jejich cíl byl dvouciferný výsledek a zdá se, že ho splní. Zatím mají 11 procent.

"My jsme velmi doufali, že výsledek bude dvouciferný, protože s tím už se dá něco dělat. Víc než 20 poslanců v parlamentu, to už je ta síla, která může říct: a to slibuji. My už jsme si založili, teď to můžu prozradit, přípravný poslanecký klub, a už jsme do zdi jednali, takže nebudeme žádnými nováčky."

Radek John,  foto: ČTK
Právě na Věci veřejné nemají politologové jednoznačný názor. Domnívají se, že strana mohla odebrat voliče pravicovým i levicovým stranám. Myslí si to i politolog Tomáš Lebeda.

"Já si skutečně myslím, že to budou voliči od pravice až po tu krajní levici. Myslím si, že Věci veřejné byly schopné oslovit i sympatizanty KSČM. Co je ještě na těch odhadech zajímavé, to je ten obrovský propad těch etablovaných politických stran. Pokud by to mělo platit, tak to je největší revoluce, která tady byla v jedněch jediných volbách."

Těsně pod hranicí volitelnosti jsou zatím poprvé za dvacet let lidovci, Suverenita Jany Bobošíkové, zelení a Strana práv občanů - zemanovci. Miloš Zeman opustí funkci předsedy, jestliže se jeho strana nedostane do sněmovny.