Volby ukončily dlouhou a rekordně drahou kampaň

Václav Klaus, foto: ČTK

Volby v Česku ukončily rekordně dlouhou a drahou předvolební kampaň. Dvě největší strany do ní vložily zhruba 350 milionů korun. Ostatní investovaly míň, nicméně celkové náklady se možná vyšplhají k půl miliardě. Hlavním tématem se stala debata o veřejných rozpočtech a státním dluhu.

Václav Klaus,  foto: ČTK
Novinkou letošních voleb byla účast nových stran, které nedávno vznikly - TOP 09, Věci veřejné a Zemanovci. Větší roli letos v předvolební kampani dostal internet se svými sociálními sítěmi. Od předchozích se letošní předvolební kampaň liší hlavně délkou, strany ji totiž odstartovaly už loni na podzim podle termínu předčasných voleb, které se nakonec nekonaly. Právě délkou kampaně zdůvodňují komentátoři její ostrost a agresivitu.

Politici byli tradičně mezi prvními, kdo přišli odevzdat svůj hlas. Prezident Václav Klaus doufá, že téměř rok trvající kampaň mezi politickými stranami volbami ustane.

Jan Fischer,  foto: ČTK
"Důležitostí se neodlišují tyto volby od jiných. Tyto volby jsou jiné, protože najednou se nám radikálně posunula struktura naší politické scény. Máme zde strany málo známé, nové a to z nich dělá něco úplně nového a zvláštního."

Komu dal svůj hlas prezident neprozradil. Jeho manžela Livia dodala, že to neví ani ona. Jako důležité vidí současné volby do Poslanecké sněmovny i premiér Jan Fischer.

"Veřejné finance nejsou v dobrém stavu, komplikuje se nám i vnější svět, Evropská unie a podobně. Čeká nás řada odkládaných nedokončených reforem - penzijní, zdravotnická a tak dál. Takže jsou to vážné volby."

Petr Nečas,  foto: ČTK
Ani premiér Fischer neprozradil, kdo získal jeho hlas. Naopak bývalý prezident Václav Havel už dříve podpořil zelené. Hned v prvních hodinách odvolili také lídři politických stran. Předseda ČSSD Jiří Paroubek přišel k volbám v Teplicích, kde kandiduje, v oranžové kravatě, barvě ČSSD. Po vhození volebního lístku do urny řekl, že za úspěch bude považovat vítězství sociální demokracie. V České televizi vzkázal voličům, že rozhodují o tom, v jakém státě budou žít.

"Ve státě, který je solidární a nebo ve státě plném sobectví."

V doprovodu manželky a dvou synů přišel lídr ODS Petr Nečas. Jak řekl, doufá, že volby skončí tak, aby mohla vzniknout středopravá koalice.

Radek John,  foto: ČTK
"Stojíme před důležitou křižovatkou, zda se vydáme řeckou cestou ke státnímu bankrotu a nebo cestou rozumné odpovědné rozpočtové politiky."

Předseda Věcí veřejných, nové ambiciózní strany, Radek John prohlásil, že neúspěchem pro jeho stranu by byl "výsledek menší než dvojciferný". Naopak předseda Strany práv občanů - zemanovci Miloš Zeman poznamenal, že úspěchem bude, pokud se jeho SPOZ dostane do parlamentu.

Tisíce Čechů využily své volební právo i v zahraničí. Například na zastupitelský úřad v kanadském Torontu se vydali manželé Třebičtí, kteří v Kanadě trvale žijí. Za volebí urnou jeli podle Tomáše Třebického 200 kilometrů.

Foto: ČTK
Do volebních místností přicházeli lidé hned po jejich otevření. Před některými pražskými volebními místnostmi se dokonce tvořily fronty. Mluvčí městských částí označili zájem lidí za enormní a vyšší než v minulých volbách. Voleb se zúčastnili i lidé v oblastech, které byly nedávno pod vodou. Například v karvinské části Louky se stále čistí studně. Předsedkyně okrskové volební komise Hedvika Foltynová přesto uvedla, že věří, že hlasovat přijdou skoro všichni.

"Máme vytopený sklep, právě ho teď vysušujeme. Máme chviličku času, tak určitě přijdou voliči. Věřím, že budeme mít plnou účast."