Vstup do EU - historická volba, která se vyplatí

01-05-2004

Vstup Česka do Evropské unie označil prezident Václav Klaus za jednu z nejvýznamnějších událostí české historie. Uvedl to v projevu, který přednesl ve Španělském sále Pražského hradu. V přímém přenosu ho vysílala Česká televize a rozhlas. Podrobnosti má Zdeňka Kuchyňová.

Prezident Václav Klaus na Staroměstském náměstí v Praze, kde se konal slavnostní koncert u příležitosti vstupu ČR do EU, foto: ČTKPrezident Václav Klaus na Staroměstském náměstí v Praze, kde se konal slavnostní koncert u příležitosti vstupu ČR do EU, foto: ČTK Příchod prezidenta již tradičně ohlásily fanfáry z Libuše.

Jak uvedl Václav Klaus, heslo "Zpět do Evropy" jsme vyslovili už v roce 1989 a stalo se symbolem našeho vývoje. Úkolem Čechů teď bude naučit se orientovat v nadnárodním bloku, neztratit svou identitu, prosadit se nejen jako jednotlivci a instituce, ale jako český stát.

"Tyto širší zájmy existují a nepřipusťme ani na okamžik, aby byly někým z nás, či někým mimo nás, označovány za dávno překonaný nacionalismus. Vůči našim předchůdcům jsme povinni zajistit pokračování české státnosti. Do Evropské unie nesmíme vstupovat jako jednotlivci nebo jako jednotlivé instituce, obce, města či regiony. Do Evropské unie vstupujeme jako Česká republika."

Premiér Vladimír Špidla zdraví občany na pražském Staroměstském náměstí, foto: ČTKPremiér Vladimír Špidla zdraví občany na pražském Staroměstském náměstí, foto: ČTK Premiér Vladimír Špidla, který vystoupil s projevem po prezidentovi, je přesvědčen, že se Češi v Evropské unii neztratí a vstupem o svoji identitu nepřijdou. Jak uvedl, evropská integrace, která se rozvíjí více než polovinu století, představuje zásadní obrat ve vztazích mezi evropskými zeměmi.

"Střední generace v zemích unie je první, která prožívá celý svůj život v míru. Tuto možnost nemělo žádné pokolení našich předků, až unie přinesla toto nedocenitelné privilegium."

Vstup do Evropské unie jsme si zvolili sami v referendu. Část svých pravomocí dobrovolně postupujeme a zároveň budeme rozhodovat o věcech, které jsme dosud nemohli ovlivnit. Počátek třetího tisíciletí je podle premiéra ve znamení zostřené světové konkurence. A dobře uplatnit se může právě svazek evropských zemí, silná Evropská unie.

"Nebude to bez práce, nebude to pro všechny snadné, zejména v počátku v novém prostřední. Nejednou se může něco nepodařit, nejednou můžeme zaznamenat dílčí neúspěch nebo zakolísat. Ale jsem si naprosto jist, že vše překonáme a že tato dnešní historická volba se nám bude vyplácet."

01-05-2004