Výstava o vánočním stromu ze sbírky manželů Steigerových

od_vanoc_do_vanoc1.jpg

Vánoce existují v naší kultuře i mimo vlastní církevní kontext. Někdo je vnímá třeba jako jakýsi svátek dětí nebo svátek filantropie. Na Pražském hradě probíhá v těchto dnech výstava Od Vánoc do Vánoc, která se soustřeďuje na historii samotného štědrovečerního obdarovávání. Je vytvořená z tisíců artefaktů ze sbírky Ivana a Evy Steigerových a zahrnuje vánoční stromky, průmyslově vyráběné ozdoby, historické dřevěné hračky, vánoční lustry a mnoho jiného.

Ústředním bodem výstavy je vánoční strom a jeho téměř 600 let dlouhá tradice. První písemná zmínka o zdobení stromku pochází nejspíš z roku 1419, kdy v Černém lese mezi Basilejí a Štrasburkem bratrstvo pekařských učedníků ozdobilo strom perníčky, jablky, ořechy a na Nový rok pak z něj pak dobroty společně setřásli. Ivan Steiger řekl, že koncepce výstavy se během práce v konkrétním prostoru proměňovala.

"Podařilo se mi vytvořit ten oblouk, který jsem si přál, tedy od nejstarších záznamů, které máme k dispozici z doby po roce 1400 a prvního optického z roku 1601. To je Strom darů od Christophora, ten jsem v muzeu zreplikoval. A to je souška obdarovaná, dalo by se říct, pěknou šunkou, buřtíky, párky, sýry, preclíky a dalším pečivem, prostě typickými pochoutkami příslušného století."

Magdalena Bičíková z pořádající agentury Shock doplňuje, co vše lze na výstavě vidět:

"Kromě stromků z barveného husího peří a ozdob také dnes už zapomenuté dekorace a zvyky, které dříve vánoční čas provázely, vánoční lustry, vrkoče a vánoční pyramidy ze sušeného ovoce a všelijakých dobrot."

Magdalena Bičíková také vysvětluje, že vánoční výstavy probíhají v Nejvyšším purkrabství Pražského hradu už několik let, dříve se ale vystavovaly betlémy, a letos vánoční strom a jeho ozdoby.

Ivan Steiger je především slavný kreslíř, který spolupracuje s předními evropskými deníky. V posledních letech se zabývá i malbou a už třicet let také sbírá dětské hračky.

"Velice rychle jsem definoval historické hračky jako umění pro děti. A to se mi stalo takovým nepsaným měřítkem a to postavilo tu barvitou sbírku, v které nic nechybí a kterou dneska ukazuji," vysvětluje Steiger, o jaké hračky se zajímá především.

Ivan Steiger se hračkám věnuje nejen jako sběratel, ale i jako filmař. Jeho vzdělání na pražské FAMU bylo v Německu uznáno jako aprobace i k režii a Steiger zde natočil desítky krátkometrážních filmů. Pro německé televize vytvořil cyklus krátkých filmů o hračkách.

"Já jsem filmem pokryl dějiny historických hraček. To byly filmy o hračkách, o plyšových medvídcích, několikadílné o dřevěných panenkách, o pokojíčkách pro panenky, o pohyblivých knihách. A stala se z toho v Německu dodnes tradice takzvaného čekání na Ježíška. Takže byly roky, kdy během Vánoc běželo v televizi šest nebo osm mých filmů."

Jeden z nich, trikový film o plyšovém medvědovi, je k vidění i v Nejvyšším purkrabství.

Foto:www.shakespeare.cz/odvanocdovanoc/